Heniyye: Paris toplantısından çıkan teklifi görüşmek üzere Kahire’ye davet edildim

Hamas Hareketi, Paris toplantısından çıkan sonuçlara ilişkin teklifin teslim alındığını ve bunun incelendiğini, verilecek cevap için de görüşmeler yapıldığını duyurdu.

Hamas, Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin konuya ilişkin basın açıklamasını yayımladı.

Hamas yönetiminin, Paris toplantısından çıkan “çerçeve anlaşmasını” ve bunun uygulanmasına ilişkin gerekenleri görüşmek üzere Kahire ziyareti için davet aldıklarını belirten Heniyye, konuyla ilgili inceleme ve görüşmelerin yapıldığını aktardı.

Benzer haberler

Azerbaycan – Ermenistan barış görüşmeleri…

DEM Parti: Türkiye Dolmabahçe Mutabakatı’na geri…

“Paris toplantısından çıkan teklife karşı Hamas’ın cevabı öncelikle, Gazze’ye acımasız saldırganlığın durması ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin dışına çekilmesi temelinde olacaktır” ifadelerine yer veren Heniyye, saldırıların kapsamlı bir şekilde durması ve halkın barınmasının sağlanması, yeniden imar, Filistinli esirlerin özgürlüğünü garantiye alan ciddi bir esir takasının gerçekleştirilmesinin önemini vurgulayarak, bu çerçevede Hamas’ın “her türlü teklif ya da ciddi fikirleri” tartışmaya açık olduğunu kaydetti.

“İsrail işgal güçlerinin direnişi taviz vermeye zorlayacağı” iddiasıyla askeri suçları ve saldırılarına bahaneler uydurdukları açıklamalarının vehimden başka bir şey olmadığını dile getiren Heniyye, şöyle devam etti:

“Dünyanın, Batı Şeria bölgelerinde halkımıza yönelik kötü muamele politikası, infazlar, tutuklamalar, şehirlere ve kamplara yapılan günlük baskınlar da dahil olmak üzere bu katliamları ve savaş suçlarını durdurması için işgalcilere baskı yapması gerekiyor. Tüm bu uygulamalar, halkımızın özgürlük ve bağımsızlık yolundaki kararlılığını kıramayacaktır.”

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir