HDP’ye kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı AYM’ye sözlü açıklamasını yaptı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle açtığı davada Anayasa Mahkemesinde (AYM) sözlü açıklamasını yaptı.

AYM’den ayrılırken basın mensuplarına açıklama yapan Şahin, “Yazılı metindeki taleplerimizi aynen ilettik. PKK’yı terör örgütü olarak görmediklerini kendileri de açıkça ifade ediyorlar” sözlerini sarf etti.

Yargılama sürecinin ne zaman sonlanacağı ilgili de konuşan Şahin, “Seçimden önce sürecin tamamlanıp tamamlanmaması yüksek mahkemenin takdiri” diye konuştu.

AYM Genel Kurulu, HDP’ye ödenen devlet yardımının bulunduğu banka hesabına, ödenen veya ödenecek devlet yardımı yönünden tedbiren bloke konulmasını kararlaştırmış, partiye bu yöndeki savunması için 30 gün süre vermişti.

AYM Başkanı dahil 7 üyenin muhalefet ettiği karar, 8 üyenin oyu ile alınmıştı.

17 MART 2021’DE AÇILAN DAVA REDDEDİLMİŞTİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Mart 2021’de, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı. İddianame, eksiklikler nedeniyle 31 Mart 2021’de Anayasa Mahkemesince oy birliğiyle reddedilmişti.

Başsavcılık, 7 Haziran 2021’de tekrar dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi de 21 Haziran 2021’de yeni iddianameyi oy birliğiyle kabul etmişti.

HDP’nin ön savunmasını mahkemeye sunmasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 29 Kasım 2021’de esas hakkındaki görüşünü mahkemeye göndermişti. Verilen ek sürelerin ardından HDP, esasa ilişkin savunmasını 19 Nisan 2022’de Anayasa Mahkemesine sunmuştu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

HDP yetkililerinin, sözlü savunma yapmasının ve partinin Hazine yardımına bloke konulmasına ilişkin savunmasını da vermesinin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10’UNUN OYU GEREKİYOR

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile HDP’ye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu kişiler, kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Kaynak: Evrensel

İlginizi çekebilir