HDP’ye açılan kapatma davası kastedilerek öğrencilere sorulan ırkçı final soruları tepkiler üzerine iptal etti 

 Pamukkale Üniversitesi, HDP’ye açılan kapatma davası kastedilerek öğrencilere sorulan ırkçı final sorularını tepkiler üzerine iptal etti.
Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü birinci sınıflarda sorulan ırkçı sorular iptal edildi. Üniversite, HDP’ye açılan kapatma davasını kast ederek öğrencilere, “Türk savcılığı ülkenin üst mahkemesinden hangi Kürt yanlısı ana muhalefet partisinin yasaklanmasını istedi” sorusu sormuş, yanıtlarda ise sırasıyla “İYİ Parti, MHP, HDP, Saadet Partisi ve AK Parti” şıkları gösterildi.
Finallerde sorulan bir diğer soru ise “Hangi kurumun Kürt yanlısı muhalefet partisini yasaklayabileceği” olmuştu. Yanıtlarda ise, “Yargı Uyuşmazlıkları Mahkemesi, HSK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay” şıkları sıralandı.
ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA
Kamuoyunda büyüyen tepkiler üzerine Pamukkale Üniversitesi’nin sanal medyadan açıklama yaptı. Açıklamada, “Ulusal basına yansıyan ve PAÜ İİBF İktisat Bölümü öğrencilerine bahar dönemi finallerinde yöneltilen iki soru iptal edilmiş olup, gerekli tahkikat ve incelemeler başlatılmıştır. Pamukkale Üniversitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin milli birlik ve beraberlik ile bölünmez bütünlüğü hususlarındaki duruşumuz her daim bellidir” denildi.
/MA/
İlginizi çekebilir