Başak Demirtaş: Halkımız ve partimiz uygun görürse DEM Parti’nin İstanbul adayı olabilirim

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, DEM Parti’nin İstanbul adayı olabileceğinin sinyalini verdi.

Artı Gerçek’ten İrfan Aktan’a konuşan Başak Demirtaş, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz” dedi.

Aktan, haberinde Başak Demirtaş’ın bugün eşi Selahattin Demirtaş’ı Edirne Cezaevi’nde ziyaret ettiğini aktararak, ziyaret sonrasında kısa bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve “Bu ‘sıradan’ görüşmemizden haber değeri büyük bir bilgi çıktı!” ifadelerini kullandı.

‘PARTİMİZ UYGUN GÖRÜRSE’

Başak Demirtaş’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabileceğine dair iddiaları soran Aktan, şunları kaydetti: “Başak hanımın açıklaması son derece açık, netti ve paylaşmamda da herhangi bir sakınca görmediğini söyledi. Başak Demirtaş yaptığımız görüşmede, ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz’ dedi.”

Aktan, haberinin devamında, “Böylece Başak Demirtaş’ın DEM Parti’den teklif gitmesi halinde aday olabileceğini birinci ağızdan teyit etmiş olduk. Görüşmemizde Demirtaş ayrıca şunları söyledi: ‘Bu durumda birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa gireriz ve iddialı oluruz.’

Neticede Başak Demirtaş topu partisine atmış durumda ama anladığım kadarıyla bu kararını da eşi Selahattin Demirtaş’la yaptığı görüşmeden sonra aldı” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir