HDP’nin Kızıltepe ve Savur belediyeleri eşbaşkanların duruşması ertelendi

 Görevden alınan Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ile Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü hakkında açılan davanın duruşması ertelendi.
İçişleri Bakanlığı tarafından yerlerine kayyım atandıktan sonra tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ile Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü’nün yargılandığı davanın 11’inci duruşması görüldü. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan eşbaşkanlar katılmadı. Eşbaşkanların avukatları duruşmada hazır bulundu.
Savcılık, eşbaşkanlar hakkında “örgüt üyesi olma” iddiasıyla ceza talebinde bulundu.
Avukatlar, eşbaşkanların üzerine atılı iddialarda HDP Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın not defterinde isimlerinin yer almasının gerekçe yapılmasına karşı Yıldırım’ı tanık olarak dinlenmesine karar verilmesini istedi. Avukatlar, Yıldırım’ın yargılandığı davanın henüz sonuçlanmadığını, bu nedenle Yıldırım’ın 13 yıl önceki not defterinin suçlamaya konu edilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
Mahkeme, Yıldırım’ın bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca avukatların esasa ilişkin savunmalarını yapmaları için süre taleplerini de kabul ederek, bir sonraki duruşmayı 2 Şubat’a erteledi.

 

/MA/

İlginizi çekebilir