HDP’nin Cumhurbaşkanlığı aday havuzu oluşmaya başladı

HDP’nin Cumhurbaşkanlığı aday havuzu oluşmaya başladı. Listede HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın yanı sıra önemli hukukçu ve kanaat önderlerinin yer aldığı kaydedildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, muhalefetin bir blok halinde ortak adayla seçimlere katılamaması durumunda kendi Cumhurbaşkanı adayları ile seçime katılacaklarını açıkladı. Sancar’ın bu ifadelerinin ardından HDP’nin ve dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın aday havuzu oluşturulmaya başlandı.

“Emek ve Özgürlük İttifakı” adı altında üçüncü ittifakın kuruluşunu ilan eden HDP’de, Cumhurbaşkanı adayı belirleme ve seçim stratejisi için komisyon kuruldu. Edinilen bilgiye göre, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın yanı sıra eski Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen’in adı tartışılırken tabanda, kadın aday gösterilmesi talebi de öne çıktı. Kadın aday adayları arasında Eş Genel Başkan Pervin Buldan öne çıkıyor.

/t24/

İlginizi çekebilir