HDP’li Taşçıer: Yeşil posterlerini taraftarın eline kim verdi?

Bursaspor- Amedspor maçı ile ilgili  dün Meclis’te konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, “Kim o fotoğrafları, o resimleri oradaki seyircinin eline verdi?” diye sordu.

HDP’li İmam Taşçıer, gündeme ilişkin Meclis’te konuştu. 8 Mart’ı kutlayarak konuşmasına başlayan Taşçıer, Amedspor-Bursaspor maçı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tribünlerdeki ırkçı slogan ve posterlere dikkat çeken Taşçıer, Bursaspor taraftarının Cem Ersever, Yeşil ve beyaz Toroslar hakkında bilgi sahibi olmadığını savundu. Taşçıer şunları söyledi:

– Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla emekçi kadınlarımızın bugününü de kutluyorum. Diyarbakır, on iki bin yıllık tarihe sahip bir yerleşim yeri. Diyarbakır’ın bu son adı olan Diyarbakır seksen, doksan yıl önce verilmiş. Bundan önce değişik isimleri vardı ama en son isimlerden biri Amed’di. Onun için, ben Amedliyim ve Amedsporluyum, Amedspor taraftarıyım, onu burada belirterek konuşmama başlamak istiyorum. Sporda, özellikle futbolda iller arası gerginlikler vardır. Bu, çok yerde var. Bu gerginlikler taraftara bir şekilde yansıyor. Diyarbakırspor ve Amedspor ile Bursaspor arasındaki bu gerginlikler son yirmi yıldan beri devam eden gerginliklerdir; bunu hepimiz biliyoruz, sporla ilgilenen arkadaşlar. Benim asıl dikkat çekmek istediğim nokta bu gerginliklerden yararlanmak isteyen bazı karanlık güçlerin ırkçı, faşist ideolojilerini burada kullanmalarıdır, bilerek ve isteyerek Kürt düşmanlığı yapmalarıdır. Şöyle ki günler öncesinden Bursa’da Amedspor aleyhine propagandalar organize edilmişti.

Maçtan önce gece yarısı ise Amedspor’un kaldığı otelin etrafı kuşatılmış, ırkçı, faşist sloganlar atıldığını hepimiz canlı yayınlarda dahi izlemiştik. Valiliğin önlem almaması maçta bazı mesajların verilebileceğinin habercisiydi. Bu mesajları kamuoyunun dikkatle izlemesini sağlamak için de maçtan önce gerginlikler yaratıldı isteyerek ve bilerek maça dikkat çekmek için. Ben, Bursaspor taraftarlarının 1993 yılında Ankara’nın Elmadağ ilçesinde elleri bağlı bir şekilde kafasına 2 kurşun sıkılarak öldürülen Cem Ersever’i tanıdıklarını kesinlikle düşünmüyorum, tanımazlar.

Yine, ben, JİTEM’ci, JİTEM elemanı, kontrgerilla, Kürt halkının düşmanı olan “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ı, 1996 yılından sonra sırra kadem basıp kaybolan bu faşisti tanıdıklarını da düşünmüyorum. Hani Bursaspor taraftarı bunu da tanımıyor. Yine, ben, Kürtlerin katledilmesinde kullanılan beyaz Torosları da tanıdıklarını düşünmüyorum, Bursalıların, Bursaspor taraftarlarının. Peki, kim yaptı bunu? Bu fotoğrafları kim astı oraya Yeşil’in, Cem Ersever’in, Beyaz Torosların? Ne amaçlaydı? Ne mesaj verilmek istendi? Bunu biz Kürtler çok iyi biliyoruz. 1990’lı yılların canlı tanıklarından biri de benim ve benim yaş grubumdaki diğer arkadaşlar. Hiç fark gözetilmeksizin önce 1991 yılının başında, Vedat Aydın HEP il başkanı evinden alınarak bir Toros araca bindirildi ve götürüldü, üç gün sonra cenazesi bir derenin kenarında bulundu. Sonrasında, 17.500 faili meçhul -aslında Kürtler tarafından faili belli olan- cinayetler işlendi 1991-96-97 yılları arasında.

Bunu işleyenler kimler? (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurun. İMAM TAŞÇIER (Devamla) – İşte, sözünü ettiğim beyaz Toroslar ile JİTEM’ci Cem Ersever, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve diğerleriydi. Peki, bunların fotoğraflarını, bunların posterlerini Bursaspor-Amedspor maçında asmanın amacı neydi? Amaç şuydu: Kürtler bunu çok iyi biliyor, o mesaj tekrar verilmek isteniyor yani 1991’le 97 yılları arasına Türkiye’yi döndürmek isteyen, oraya getirmek isteyen karanlık güçlerin olduğu mesajı var. Vali, İçişleri Bakanı bu olayla ilgilenmiyorsa bunlar buna göz yummuşlardır. Bir an önce İçişleri Bakanı ve Valinin bu olayı açığa çıkarması gerekiyor. Kim o fotoğrafları, o resimleri oradaki seyircinin eline verdi? (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

İMAM TAŞÇIER (Devamla) – Bundan kimseye fayda çıkmaz, bunu bilmenizi istiyorum. Teşekkür ediyorum.

 

/Amida haber/

İlginizi çekebilir