HDP’li Oluç: Cumhurbaşkanlığı seçiminde müzakereye açığız, müzakere olmazsa kendi yolumuza gideriz

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve beraberindeki heyet bugün Muş’taydı. Oluç’a milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Şevin Çoşkun, Mahmut Celadet Gaydalı ve Erdal Aydemir ile il yöneticileri eşlik etti. Heyet Muş’ta emekçileri ve esnafı ziyaret etti.

Benzer haberler

NATO, müttefiklerin silah stoklarını hızla doldurmasını…

İsveç Kuzey Akım 1 boru hattında iki gaz sızıntısı uyarısı…

Bitlis yolu üzerinde bulunan tekstil fabrikalarını ziyaret eden HDP heyet, emekçilerin sorunlarını ve tekstil sektöründe yaşanan sıkıntıları dinledi. Ziyarette işletme sahipleri ekonomik kriz, teşviklerin yetersizliği ve artan elektrik faturalarından dert yanarken; bir işletme sahibi, “Eskiden 7-8 bin TL elektrik faturası ödüyorduk, şu anda gelen faturalar 70-80 bin. Doğalgazı daha yeni bağladık. Açılınca onu da göreceğiz. Faturalar kirayı geçmiş durumda” dedi.

Ardından kent merkezinde esnaf ziyaretinde bulunan heyete yurttaşlar ilgi gösterdi, alkış ve sloganlarla karşıladı. Yurttaşlar ekonomik kriz ve yoksulluktan şikayet ederken, siyasete ilişkin de görüşlerini paylaştı. Özellikle 6’lı masanın HDP ile olan diyalogunu soran ve İYİ Parti yetkililerinden yapılan açıklamalara tepki gösteren yurttaşlara Grup Başkanvekilimiz Saruhan Oluç şöyle dedi:

“6’lı masa ile bir ittifakımız yok, yapmayı da düşünmüyoruz. Parlamento seçimlerinde bizim kendi ittifakımız var, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise müzakereye açığız. Müzakere ederlerse konuşuruz, etmezlerse başımızın çaresine bakarız, kendi adayımızı çıkarırız.”

“Bizi yok sayanları biz de yok sayarız” 

Muş İl Örgütümüzde de konuşan Oluç, HDP olmadan hiçbir ittifakın yüzde 50+1’e ulaşmadığını hatırlatarak, “Kimse bizi çantada keklik sanmasın. Öyle bir şey yok. Kimse bizi yok saymaya kalkışmasın. Biz derken sadece HDP’yi kast etmiyoruz. HDP’nin seçmenlerini, Kürt halkını, Türkiye demokrasi güçlerini yok saymaya kalkarsanız bizde sizi görmezden geliriz diyoruz açıkça. Demokratik siyaset açısından sağlıklı olan şey diyalog ve müzakeredir, herkesin birbirine saygı duymasıdır” dedi. Önümüzdeki  seçimlerin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Oluç, şöyle devam etti:

“Demokratik siyaseti tasfiye etmek için kumpas davalarına sarıldılar”

“Bizim önemimizin farkındalar. Her iki taraf da farkındadır ama bunu bir türü kabullenmek istemiyorlar. Cumhur İttifakı, AKP-MHP ittifakı bizi tasfiye etmek için, demokratik siyaseti tasfiye etmek için elinden geleni yapıyor. Kobanî Kumpas Davasını çıkardılar. Bu davada arkadaşlarımız için 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyorlar. Hukuken hiçbir şey yok, tamamen siyasi. Dert ne? Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı, Gültan Kışanak’ı, İdris Baluken’i ve diğer bütün arkadaşlarımızı demokratik siyasetten tasfiye etmek. Yetmedi, bir de kapatma davası açtılar. HDP’yi ve HDP’nin bütün kadrolarını demokratik siyasetten tasfiye etmek istiyorlar. Bunları yapan kim? Cumhur İttifakı.

“İktidara oy veren kardeşlerimizi bu yanlıştan döndürmek bizim görevimiz”

“Bu davalar varken dönüp ‘kardeşimsiniz’ dese inanır mısınız, inanmazsınız. Sırf bu değil. Bu iktidar ne yazık ki bu hale geldi. O yüzden ne yapacaklarını da tam bilmiyorlar. Bugüne kadar yaptıklarının kendilerine bir fayda sağlamadığını da görüyorlar. Biz de şunu yapalım: Kürdistan coğrafyasında AKP’ye oy verenler var. Oy verenler bizim düşmanız değil, kardeşlerimiz. Onları bu yanlış durumdan, yanlış politikadan uzaklaştırmak da bizim görevimizdir. Onları o yanlıştan vazgeçirmeliyiz. Bütün bu baskı ve tasfiye çalışmalarına rağmen HDP başarılı bir mücadeleyle, sizlerin desteğiyle bu dönemi başarıyla atlatacaktır.”

 

/ hdp basın /

İlginizi çekebilir