HDP’li Kaya: Siyasi çıkar ve yapay intikam tiyatrosuna dönüşen 28 Şubat davasındaki şikâyetimden çekiliyorum

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, 28 Şubat davasındaki şikâyetinden çekileceğini duyurdu.

Kaya, Gazete Duvar’da kaleme aldığı yazıda, “Hepimizin bildiği üzere yaşları yetmiş beş ila doksan bir arasında değişen, hasta ve ağır hasta olan paşalar cezaevlerinde tutuluyor. Ben ve ailem, yüzlerce yurttaşımız gibi 28 Şubat davasına müdahil olmuştuk. 28 Şubat sürecini, mücadelemizle ve bedelleriyle en derinden yaşayan bir aileyiz. Bugün 28 Şubat üzerinden kendine siyasi çıkar devşiren, yargı sopasını elinde tutan iktidar çevrelerinden kimsenin meydanlarda ödenen bedellerin yanından geçemeyeceğini kamuoyu takdir edecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Kaya şunları kaydetti:

“Oğlum şu an yine cezaevinde. Cezaevlerinde, yüzlerce yaşlı ve ağır hasta var. 20-30 yıldır hapiste olduğu halde infazı yakılan, tahliye edilmesi gerekiyorken edilmeyen yüzlerce insanımız var. Her ay tabutlar çıkmaya devam ediyor. Saymakla bitmeyecek nice sorun, kriz ve nice masumlar var.

Bu paşalar dönemin estiği estik astığı astık despotik pratiklerin mimarıydılar. Yargı merci değilim. Pişman olmuşlar mıdır bugün, emin değilim. 2015’te bir tv kanalında Veyis Ateş’in programında Çetin Doğan ile birlikte 28 Şubat’ı tartıştığımızda gururla yaptıklarına sahip çıkıyordu.

O dönemleri çoğumuz hatırlıyoruz ve biliyoruz. Siyasete, medyaya, yargıya nasıl brifinglerle ayar verildiğini, ikna odalarından ülkeye şekil verildiğini, bizlere yaşatılanları bir an bile unutmadık, unutamayız da. Ancak kim olursa olsun hakkı hukuku adaleti istemek ve savunmak zorundayız. Hem de bunu ilk önce ‘bizden olmayanlar’ için yapmalıyız. Her mahalle ‘ötekisi’ için, karşı mahalle için, yeri gelince dünün haksız-zalim olanı için de olsa, bugün hakkı müdafaa etmelidir. Karşı mahalleliye bu konularda pozitif ayrımcı olmalıdır. Özellikle kamplaşmanın, ayrışmanın iktidarın bir silahı olarak kullanıldığı şu günlerde kim olduğuna, partisinin ne olduğuna, bizimle ilgili ne düşündüğüne bakmadan hakkı söylemek durumundayız.

Maalesef ülkemizde pek çok davada olduğu gibi 28 Şubat davasında da adil bir yargılama olduğunu düşünmüyorum. Paşaların adil yargılanmadıkları ve siyasi hesaplarla tutuldukları ortada.

Siyasi çıkar ve yapay intikam tiyatrosuna dönüşen 28 Şubat davasındaki şikâyetimden / müdahilliğimden çekiliyorum.

Paşaların da, ağır hasta ve yaşlı tüm mahpusların da bir tabut daha çıkmadan hemen bırakılmaları gerektiğini, aksi halde olası ölümlerin cinayet olacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

/ t24 /

İlginizi çekebilir