HDP’li kadın vekiller tarikatta yaşanan çocuk istismarına dair Meclise 105 önerge verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekilleri, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarını 105 soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kadın milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle sundukları önergelerde, basına yansıdığı kadarıyla yaşanan istismarı anlattı.

DOĞUM RAPORU İSTENMEDİ

Önergelerde, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin babasının kendisini 6 yaşındayken Kadir İstekli’yle imam nikahıyla “evlendirdiğini”, çocukluğu boyunca her gün tecavüze uğradığını anlattığı ve şikayetçi olduğu hatırlatıldı. Tecavüzün ortaya çıkmasıyla birlikte açılan soruşturmada, savcılığın ilk olarak H.K.G.’nin doğum raporunu talep etmediği vurgulanan önergelerde, “Kemik yaşının tespiti için Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne gönderilen H.K.G. kemik testine sokulmamış, onun yerine Hiranur Vakfı’nda çalışan Mehmet Emin Marangoz’un getirdiği 21 yaşındaki bir kadın teste sokulmuştur. 4 ay sonra 10 Aralık 2012’de kemik yaşı raporu çıkmış, 17 yaşında olduğunu beyan eden H.K.G.’nin yaşı raporda 21 olarak gösterilmiştir. Dosyada kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir” bilgilerine yer verildi.

FAİLLER TUTUKLANMADI

H.K.G’nin 30 Kasım 2020’de kaydettiği konuşmaların yanı sıra savcılığa fotoğraflar da sunulduğu aktarılan önergelerde, “Bu kez savcılık H.K.G.’nin doğum kaydını Sapanca Nüfus Müdürlüğü’nden istemiştir. H.K.G.’nin 1998 doğumlu olduğu anlaşılmıştır. Savcılık bu sahtecilikle ilgili suç duyurusunda bulunmuştur. Sanıklara 27 yıldan az olmayacak şekilde ceza istenmesine karşın Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatma Gümüşel tutuklanmamışlardır” denildi.

Önergelerde ayrıca, haberin yayınlanmasının ardından Hiranur Vakfı’nın internet sitesindeki bilgilerden fail Yusuf Ziya Gümüşel ve İsmailağa bağlantısının metinlerden silindiği aktarıldı.

51 SORU YÖNELTİLDİ

Cumhurbaşkanlığı ve 4 ayrı bakanlığa verilen önergelerde toplam 51 soru yöneltildi. Sorularda soruşturmanın neden gerektiği gibi yürütülmediği, işlenen suçların üstünün kapatılıp kapatılmayacağı, H.K.G. yerine kemik testine sokulan kişinin yargılanıp yargılanmayacağı, Ensar Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarının ardından davanın nasıl kapatıldığı, çocukları da koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin geri getirili getirilmeyeceği, çocuk istismarının önlenmesi için açılan komisyonların sonuçlarının ne olduğuna dair yanıtlar istendi.

ÖNERGE VEREN VEKİLLER

Önerge veren kadın milletvekilleri şöyle: “Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Sürücü, Dersim Dağ, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya, Ebru Günay, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Filiz Kerestecioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Muazzez Orhan, Nuran İmir, Oya Ersoy, Pero Dundar, Remziye Tosun, Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Tülay Hatimoğulları, Züleyha Gülüm”

ERSOY, BAKAN YANIK’A SORDU: KORUMA KARARI ALDIRDINIZ MI?

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, failleri cezalandırmak üzere harekete geçilmesi gerekirken, 4 gün boyunca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklama yapmadığını belirtti. Günler sonra açıklama yapan Bakan Yanık’ın “Çocuk istismarı, çocuğa yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değildir” dediğini belirten Ersoy, “Çocuk istismarı tam da siyasetin konusudur. Kadın yönelik şiddet ve kadın cinayetleri de çocuğa yönelik istismar da politiktir. Şu ana kadarki politikalarınızın sonucudur. İstismar mağduru 6 yaşındaki kız çocuğunun kendisi ve çocukları için bir koruma kararı aldırdınız mı? Bütün bunları siyasi derken bunu yaptınız mı?” ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yönelik de eleştirilerde bulunan Ersoy, 6 yaşındaki bir çocuğun imam nikahıyla evlendirilmesinin çocuğa yönelik istismar suçu olup olmadığını sordu. Ersoy, “Adli tıp raporunu manipüle edenler kimlerdir? Bu kişiler tespit edilmiş midir?” diye konuştu.

Kaynak: BirGün

İlginizi çekebilir