HDP’li Beştaş, Leyla Güven’in cezaevine alınmayan elbisesini Meclis’te giydi

HDP’li Meral Danış Beştaş, tutuklu DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e gönderilen ve Elazığ Cezaevi’ne alınmayan elbiseyi Meclis’te giydi, “Bir ülkede renk yasak olabilir mi?” diyerek tepki gösterdi.

Tutuklu DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e gönderilen ve Elazığ Cezaevi’ne alınmayan elbiseyi giyen HDP’li Meral Danış Beştaş, “Cezaevi idaresi ‘Bu renklerle elbiseyi içeri alamayız’ demişler. Bir ülkede renk yasak olabilir mi, yasaklanamaz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis Genel Kurulu’nda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’e gönderilen ve cezaevine alınmayan kıyafeti giydi.

Beştaş, “Bu elbise bilmiyorum, kimseyi rahatsız etti mi? Bence etmemiştir. Üstümdeki elbiseyi Elazığ Cezaevi içeri almadı. Leyla Güven’e kızı tarafından gönderilen kıyafet. ‘Bu renklerle elbiseyi içeri alamayız’ demişler. İnfaz koruma memurlarının kıyafetleriyle aynı renkte değil, cezaevi yönetmeliğine göre içeriye girişi engellenen bir vasıfta da değil. Cezaevlerindeki fiili ve keyfiyeti anlatabilmek için bu şekilde göstermek zorunda kalıyoruz. Buradan sevgili Leyla Güven ve tüm tutuklu kadınlara selam gönderiyorum. Bu elbisede üç renk var; yeşil, kırmızı, sarı… Yeşil, kırmızı, sarı yasak mı? Renklere yasak olabilir mi? Bir ülkede renk yasak olabilir mi? Yasaklanamaz. Bu elbisenin alınmamasını keyfiyetin, hukuksuzluğun vardığı noktayı gösterdiği için usule uygun davranmaya devam ediyor. Leyla Güven’e elbiseyi gönderdiği için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. (MA)

İlginizi çekebilir