HDP’li Beştaş 83 yaşındaki hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ı ziyaret etti

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ı ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, “An be an ölüme yaklaşıyor. Bu halde Cezaevinde tutulması işkencedir. Mehmet Emin Özkan’ı serbest bırakın. Ailesiyle son günlerini birlikte geçirsin, vedalaşsın” dedi.

Benzer haberler

CENTCOM: Suriye’nin kuzeyinde helikopter baskınında…

Kılıçdaroğlu: İktidar olsaydım Suriyelilerin hepsini…

1993’te Diyarbakır’da bir suikast sonucu öldürülen Orgeneral Bahtiyar Aydın davasında tanık ifadeleri sonrası 1996’da tutuklanan ve o günden beri hapishanede olan Mehmet Emin Özkan (83) birden fazla ağır hastalığına ve yeniden yargılanma talebine rağmen tahliye edilmiyor. Geçtiğimiz günlerde hastaneye götürülürken elleri kelepçeli halde zar zor yürüdüğü görüntüleri büyük tepki çeken Özkan, hastanede yatağa elleri kelepçelenerek “tedavi” edildikten iki gün sonra cezaevine geri götürülmüştü. En temel kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan Özkan’a, koğuşunda bulunan diğer mahpuslar yardımcı oluyor.

Mehmet Emin Özkan’ı tutulduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Özkan’ın “an ve an ölüme yaklaştığını” söyledi. Görüşme sonrası açıklama yapan Beştaş, “Hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ı Diyarbakır D Tipi Cezaevinde ziyaret ettim. An be an ölüme yaklaşıyor. Bu halde Cezaevinde tutulması işkencedir… Mehmet Emin Özkan’ı serbest bırakın. Ailesiyle son günlerini birlikte geçirsin, vedalaşsın” notuyla görüşmeye ilişkin videosunu yayınladı.

“HALA SERBEST BIRAKILMAMASININ ADI İŞKENCEDİR”

Özkan’la görüşmesini anlatan Beştaş, “Kapalı bir görüş gerçekleştirebildik. Cam ve parmaklıklar arkasından telefonla. Çok zorlayamadım, çünkü konuşacak halde değildi. Hakikatten damağı kurumuş, tekerlekli sandalyede getirildi. Kulakları iyi duymuyor. Aslında şu an yoğun bakımda olması gereken bir koşulda. Fakat buna rağmen tutuklu olarak yargılanıyor. Hakkında açılan davada yargılamanın yenilenmesi de kabul edildi ve Adana’da bu dava da devam ediyor. 25 yılın sonunda bile hala serbest bırakılmamasının adı işkencedir” dedi.

 

“ADIM ADIM ÖLÜME GİDİYOR”

Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılmasını isteyen Meral Danış Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adım adım ölüme gidiyor, ölüme gönderiliyor. Mehmet Emin Özkan’ın ailesiyle en azından vedalaşması için serbest kalması gerekiyor. Her an Mehmet Emin Özkan yaşamını yitirebilir. Her gün revire çıkıyor, geçen hafta hastaneye de götürülmüştü. Bugün tekrar hastaneye götürüleceğini söyledi, revirden benim yanıma geldi. Çok kötü gördüm kendisini. Beklediğimden de kötüydü. Mehmet Emin Özkan’a daha fazla işkence yapılmasın. Mehmet Emin Özkan’ı serbest bırakın.”

/Kronos/

İlginizi çekebilir