HDP’den Süleyman Soylu ve polisler hakkında 6 suç duyurusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in 3 Eylül’de gözaltına alınmasının ardından İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmesi sırasında kamuoyuna yansıyan görüntüler ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polisler ve görüntüleri servis eden basın yayın organları hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP Milletvekili Semra Güzel, 3 Eylül’de Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen ortak operasyon neticesinde İstanbul’da gözaltına alınmıştı. Güzel, sağlık kontrolüne götürülürken ters kelepçe takılıp ve bir polis tarafından başı zorla eğdirilmek istenmişti.

HDP Hukuk Komisyonu, kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili Güzel ve parti adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Benzer haberler

Kılıçdaroğlu: Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü konusunda…

Sancar: Mevcut rejime karşı kötünün iyisini değil en iyiyi…

Suç duyurusunda kolluk kuvvetleri, görüntüleri servis eden basın yayın organları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında soruşturma başlatılması istendi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, suç duyurusunda Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “işkence”, “hakaret”, “suç işlemeye alenen tahrik”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “soruşturmanın gizliliğini ihlal”, “adil yargılamayı etkileme” maddelerinden işlem yapılması talep edildi.

Suç duyurusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Güzel’in gözaltına alınması ardından Twitter hesabı üzerinden hedef gösterdiği, yalan bilgiler kamuoyuna servis ettiği belirtildi.

Dilekçenin sonuç kısmında da şu ifadeler yer aldı: “Şüpheliler hakkında işkence (TCK Md.94), hakaret (TCK Md.125, 125/3-a, 125/4), suç işlemeye alenen tahrik (TCK Md.214), halkı kin ve düşmanlığa tahrik (TCK Md.216 ile 218), Soruşturmanın Gizliliğini İhlal Suçu (TCK Md.285), adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs (TCK Md. 288) ile re’sen tespit edilecek diğer suçlar ile şüpheliler etkin soruşturma yürütülerek şüphelilerin cezalandırılması için iddianame düzenlenmesi ve cezalandırılmaları talep olunur.”

İlginizi çekebilir