HDP Sur Eş Başkanı Yıldız’a 6 yıl 3 ay hapis cezası

HDP Sur İlçe Eş Başkanı Hatun Yıldız’a ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla açılan davada 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

HDP Sur İlçe Eş Başkanı Hatun Yıldız hakkında, ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması, Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yıldız’ın katılmadığı duruşmada, avukatı Yusuf Çakas hazır bulundu. İddia makamı, önceki celsede 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle mahkemeye sunduğu mütalaayı tekrarladı.

‘MÜVEKKİLİM SİYASETÇİDİR’

Benzer haberler

NATO, müttefiklerin silah stoklarını hızla doldurmasını…

İsveç Kuzey Akım 1 boru hattında iki gaz sızıntısı uyarısı…

Mezopotamya Ajansı’ın haberine göre, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan avukat Yusuf Çakas gizli tanığı ‘iftiracı’ olarak tanımlayarak, tanık beyanlarının çelişkili olduğuna dikkat çekti. Müvekkilinin siyasetçi kimliğiyle çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Çakas, “Müvekkilim siyasetçidir, bu hakkını da HDP Sur ilçe başkanlığı olarak yürütmüştür” dedi.

HATUN YILDIZ’A 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Müvekkilinin 300 cenaze törenine katıldığını ancak dosyaya sadece 10 cenaze törenin eklendiğini kaydeden Çakas, bu durumunda siyasi faaliyetler olarak değerlendirmesi gerektiğini belirterek, beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti verilen kısa aranın ardından Yıldız’ın ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan beraatına, ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan ise 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

İlginizi çekebilir