HDP Süleymaniye Temsilcisi Kaplan: Asayiş 7 üyemizi gözaltına aldı

HDP Süleymaniye Temsilcisi Müslüm Kaplan, 7 üyelerinin Süleymaniye Asayişi’nce gözaltına alındığını belirtti.

Gözaltına alınan kişilerin isimlerinin Meşruk Çiftçi, Ersoy Yılmaz, Hasan Kaçar, Mehmet Söyler, Servet Akdeniz, Şefik Yıldırım olduğu öğrenildi.

Ayrıca Murat isimli Türkiyeli bir siyasi göçmen ile adı öğrenilemeyen bir kişinin daha gözaltında olduğu bildirildi.

Gözaltıların sebebine dair henüz net bir bilgi elde edilemedi.

Rûdaw’a açıklamalarda bulunan HDP Süleymaniye Temsilcisi Müslüm Kaplan, “Bugün Süleymaniye’deki patlama sonrası, patlama ile herhangi bir alakası olmayan 7 üyemiz Süleymaniye Asayişi tarafından gözaltına alındı” dedi.

Kaplan şunları söyledi:

“Biz mülteciyiz ve mülteci gibi yaşıyoruz. Süleymaniye’de her patlama, ölüm ve olay sonrası üyelerimizin tutuklanması ve gözaltına alınması kabul edilemez. Onların bu olaylarla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Üyelerimizin neden tutuklandığını halen bilmiyoruz. Üyelerimizin bazıları evlerinde, bazıları da hemen HDP binasının yanında gözaltına alındı. Bu tutuklanma ve gözaltılar, Süleymaniye’de arkadaşlarımızın öldürülmesi sonrası yaşandı. Son 2 yılda 9 üyemiz şehit edildi. Bunlara ilişkin hiç kimse tutuklanmadı ve bize hiçbir şey söylenmedi. MİT’in onları öldürdüğü çok açık.

Her şeyimiz ortada. İşyerlerimizin konumu biliniyor ve Birleşmiş Milletler’in (BM) de bilgisi dahilindedir. Neden Süleymaniye Asayişi üyelerimizi tutukluyor?”

 

/rd/

İlginizi çekebilir