HDP milletvekilleri deprem bölgesinden bildiriyor: Binlerce insan enkaz altında

Deprem bölgesinde halkla birlikte arama kurtarma çalışmalarına katılan HDP milletvekilleri, insanların çaresiz bekleyişinin sürdüğünü, birçok noktada halkın kendi imkanlarıyla arama kurtarma çalışması yürüttüğünü söyledi. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), merkez üssü Mereş’in Bazarcix (Pazarcık) ilçesi olan artarda meydana gelen şiddetli depremlerin ardından dün enkaz bölgelerine geçti. Dünden bu yana halkla birlikte çalışmalara katılan, deprem bölgesinde incelemelerde bulunan HDP milletvekilleri, bulundukları kentlerden son gelişmeleri aktardı. HDP Genel Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda, milletvekilleri halkın mağduriyetini anlattı, temel ihtiyaçların karşılanmadığını söyledi ve insanların kaderlerine terk edildiğini söyledi.
ORHAN: HALA BİR EKİP GELMEDİ
Dîlok’un İslahiye ilçesinin Tevfik Paşa Mahallesi’nde 8 katlı bir apartmanın enkazı önünde son durumu aktaran HDP Wan Milletvekili Muazzez Orhan, yurttaşların kendi imkanlarıyla enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştığını ifade ederek, “Hala bir ekip gelmiş değil. İslahiye’nin büyük bir bölümü aynı durumda. İnsanlar perişan. Ciddi bir yardım eksikliği  söz konusu. İnsanlar çaresiz, acil yardım gelmesi gerekiyor. Temel ihtiyaçlar olan su, çocuk bezi, çocuk maması, kadın hijyen malzemeler, gıda malzemesi gönderilmesi gerekiyor. İnsanlar kendi kaderine terk edilmiş durumda” dedi.
‘ENKAZDAKİ İNSANLAR KURTARILMIYOR’ 
Semsûr’un Cumhuriyet Mahallesinde bulunan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, birçok binanın yıkıldığını ve enkaz altında çok sayıda kişinin olduğuna dikkat çekti. Öncelikle enkazların kaldırılması gerektiğinin altını çizen Bülbül, halkın temel ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğini söyledi. Bülbül, “Dün sabah 08.00’den beri buradayım. Deprem olduktan 3 saat sonra buraya geldim, o saatten bu yana hiçbir enkazda ne AFAD ne bir devlet yetkilisi ne belediye ne askeriye ne jandarma yok. Hiçbir devlet yardımı, yiyecek, içecek yok. Hava soğuk ve yağışlı. Gece boyunca artçı depremler oldu. İnsanlar dışarıda kalmak zorunda. Buradan çağrı yapıyorum: Yurttaş desteğine, insani dayanışmaya ihtiyacımız var. Hawar, imdat! Hükümetin tavrını, tutumunu teşhir etmek lazım. Yurttaşlara yardım, enkaz kaldırma, enkazın altında kalan insanları kurtarma yok. Şu anda yanında bulunduğum binanın altında kaç kişi var bilmiyorum. Sesler alıyoruz ve insanlar kendi yardımı ile kurtarmaya çalışıyor” diye konuştu.
RESMİ YETKİLİLER YOK!
Benzer haberler
HDP Agirî Milletvekili Abdullah Koç ve Mûş Milletvekili Şevin Coşkun, Semsûr’dan son gelişmeleri aktardı. Kayalık Mahallesi’nde bir enkazın önünde açıklama yapan HDP’li Koç, “Resmi yetkililerden kimse gelen yok. Halk kendi imkanlarıyla burada arama kurtarma çalışmaları yürütüyor” dedi.
‘ÇOCUKLARIM GİTTİKTEN SONRA YARDIMI NE YAPAYIM?’
Koç’un açıklama yaptığı sırada bir kadın, enkaz altında bulunan 6 kişinin isimlerini sayarak, “Çocuklarım gittikten sonra ben yardımı ne yapacağım? Bağırdım, bağırdım, bağırdım. Sen git biz geliyoruz dediler. Biz mahvolduk. 4 kızım gitti. Konuşacak bir şey kaldı mı? Bir aileden 6 kişi gitti. Kimse gelmedi. Belki bir tanesi kurtulurdu” diyerek iktidara tepki gösterdi.
HALK ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDA
Amed’in Rezan (Bağlar) bulunan HDP Amed Milletvekili Garo Paylan, enkazlarda hummalı çalışmaların sürdüğünü ve halkın gönüllü olarak bu çalışmalarda yer aldığını aktardı. Enkazdan sabah saatlerinde bir kişinin sağ olarak çıkarıldığını belirten Paylan, şunları söyledi: “Zaman zaman çalışmaları durdurup, ‘ses var mı?’ diye bakılıyor ve sesin geldiği noktaya doğru çalışmalar yoğunlaştırılıyor. Diğer tarafta aileler endişeli bekleyişlerini sürdürüyor. Herkes bir umutla yakınlarının çıkarılmasını bekliyor. Zamana ve soğuğa karşı bir mücadele var, çünkü zaman dostumuz değil. Aileler, enkaz altındakiler soğukta 36’ncı saatlerini geçirmiş durumdalar. Bugün çok kritik. Bu açıdan çalışmalar yoğunlaştırılmış durumda. Civardaki yüksek katlı evlerde hiç kimse yaşamıyor. Ciddi bir barınma krizi var. Diyarbakır’dan diğer kentlere bir göç oldu. Bu evlerin hepsi hasarlı, hiçbiri oturabilir durumda değil. Evlerin tamamı boşalmış durumda. Derhal çadır ve konteyner kentlerinin kurulması gerekiyor. Aileler geçici olarak diğer ailelerin evine sığındı. Sağlam evlerde yaşamaya çalışıyorlar. Zamana ve soğuğa karşı mücadele ediyoruz. Dayanışma içerisindeyiz ama seferberliği her noktada büyütmeliyiz.”
BİNLERCE İNSAN ENKAZ ALTINDA
HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, arama kurtarma çalışmalarının olmadığı Hatay’da, enkaz önünde gelişmeleri aktardı. Hatimoğulları, şunları söyledi: “Türkiye’de bugüne kadar yaşanmış en büyük depremin üzerinden 24 saat geçmiş olmasına rağmen hiçbir şekilde yardım, arama, enkazdan insanları kurtarma çalışmaları gerçekleşmedi. Hatay’da Erzin’den Samdağ’a kadar dolaştım ama doğru düzgün bir yetkiliyi dahi sokakta göremedik. İçler acısı bir durum var. Hiçbir insani yardım, hiçbir arama ekibi buraya henüz ulaşmadı. Şu an yüzlerce, belki binlerce insan enkaz altında. Geçmişte yapıldığı gibi bu dönemde de buraya bir üvey evlat muamelesi yapılmaya devam ediyor. Acil bir biçimde buraya insani yardımın gelmesi, arama kurtarma çalışmalarının başlaması hayati önem taşıyor. Bu konuda yetkililer başta olmaz üzere herkesi göreve davet ediyoruz. Bu kadarı da gerçekten fazla. İnsanlar burada adeta terk edilmiş, kimsesiz muamelesi yapılıyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. İnsanlar şu anda can pazarında ve ortada çok büyük bir sorumsuzluk var.”

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir