HDP Mehsa Amini için birçok kentte sokağa çıktı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İran’da ahlak poisinin Jîna Mahsa Amini’yi katletmesini protesto etmek için bir çok kentte sokağa çıktı. 
URFA 
Urfa merkez Birecik, Halfeti, Suruç, Viranşehir, Hilvan ve Bozova ilçelerinde kadınlar eş zamanlı açıklama yaptı. Urfa Kadın Platformu, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde Amini için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, İran protestolarında kadın direnişinin sembolü olan, kadınların saçlarından yaptıkları bayrak fotoğrafı ve pankartı taşındı.
‘ÖZGÜR BİR DÜNYA İNŞA EDECEĞİZ’
Açıklamaya HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda platform üyesi katıldı. Açıklamada konuşan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Amini’nin katledilmesi ile başlayan protestoların İran’ın her yanına yayıldığını ifade etti. Kızıldamar, “Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.
Sürücü ise “İran’da iktidarda olan zihniyeti tanıyoruz. Aynı zihniyet Türkiye’de de iktidar. O iktidarı, İpek Er’i katleden Musa Orhan’dan, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmalarından tanıyoruz. Ancak kadınlar mücadele etmeye devam ediyor. Jina’nın saç telleri ile bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” diye konuştu.
MALATYA 
HDP Malatya İl Örgütü, parti binasında açıklama yaptı. Toplantıda konuşan HDP Malatya İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, “Jîna Mahsa Amînî için direnen Kürt kadınları olmak üzere bütün direnenlere selam olsun. Jin Jiyan Azadi’yi 21’in yüzyılın özgürlük sloganı haline getirenlere selam olsun. Mahsa’nın mücadelesi biz kadınların mücadelesidir” diye konuştu.
HATAY 
Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etti.”Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için, İran’da, Türkiye’de, Dünya’da isyandayız” pankartını ve Amini’nin resimlerinin olduğu dövizlerinin açıldığı açıklamaya çok sayıda kadın ve HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant katıldı.
İSKENDERUN 
HDP İskenderun İlçe Örgütü binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Ateş ile İskenderun Emek ve Demokrasi Güçleri ile çok sayıda partili katıldı. “Katillerin peşinde özsavunma gücüyle kadınlar direnişte” pankartını açan kitle sık sık, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar yürüyor özgürleşiyor” sloganı attı. Ortak basın açıklamasını metnini okuyan HDP İskenderun İlçe Yöneticisi Fidan Durmuş, “Mahsa’nın katili erkek egemen rejimidir” dedi.
Açıklama sonrası kadınlar İran’da başlayan ve tüm dünyada kadınların direnişini ve isyanını simgeleyen saç kesme eylemini gerçekleştirdi. Kadınlar saçlarını keserek İran rejimini proıtesto etti.
DERSİM
Jîna Mahsa Amînî’nin katledilmesine ilişkin bir tepki de Dersim’den geldi. HDP Dersim İl Örgütü, Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Açıklamada  “Kadın düşmanlığı sonunuzu, kadın dayanışması devrimi getirecek” yazılı pankartı açıldı. Açıklamayı HDP Dersim Kadın Meclisi adına İl yöneticisi Esma Ataş yaptı. Ataş, “Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor” dedi.
Amînî’nin cenaze töreninde kadınların toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını söyleyen Ataş, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanının bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüştüğünün altını çizen Ataş,  “İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir” diye konuştu.
‘MAHSA’NIN DİRENİŞİ BİZİM DİRENİŞİMİZDİR’
“Kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir” diye devam eden Ataş, Mahsa’nın direnişinin bunun en büyük kanıtı olduğunu ifade etti. Ataş, “Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.
HAKKARİ
HDP Hakkari İl Örgütü de, il binası önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama metnini okuyan HDP Hakkari Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyeceğine dikkat çekerek “İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor” dedi.
YÜKSEKOVA
HDP Yüksekova İlçe Örgütü’nün açıklamasına TJA, İHD, ÖHD ve Hakkari Barosu Kadın Hakları Komisyonu da destek verdi. Açıklamayı okuyan ÖHD Hakkari Şube üyesi avukat Cevahir Ağralı, Mahsa Amini’nin direnişi ve mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” ifadesinde bulundu.
ADIYAMAN 
HDP Adıyaman Kadın Meclisi, katledilen Jina Mahsa Amini için il binasında basın toplantısı yaptı. Açıklamada ortak basın metnini HDP Adıyaman Merkez İlçe Eş Başkanı Yeşim Camcı okudu. Kadınlar toplantıda ortak mücadele sözü verdi.
BATMAN
Batman’da ise bir araya gelen TJA aktivistleri, HDP Batman İl Örgütü binası önünde yaptıkları açıklama ile Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesine protesto etti. Açıklamaya, yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Barış Anneleri Meclisi, HDP, DBP Batman örgütleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz” pankartı ile Amini’nin fotoğraflarının taşındığı eylemde, TJA aktivisti  Ruken Zeryam Işık Yıldız konuştu.
‘KADINLAR İSYANI BÜYÜTÜYOR’
Yıldız, “Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyan yükseliyor. İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır” dedi.
SİİRT 
HDP Siirt İl Örgütü’nün il binası önünde yaptığı açıklamaya, HDP kent vekili Sıddık Taş, görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, TJA, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda yurttaş katıldı. Burada açıklama yapan HDP Siirt İl Örgütü Eşbaşkanı Hatice Tay, “Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek” şeklinde konuştu. Tay, “Mahsa şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz, ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir.  Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir” şeklinde konuştu.
/ MA /
İlginizi çekebilir