HDP kafesteki mülteciler için soru önergesi verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Datça’da ‘kafes’te tutulan mültecilere ilişkin  Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergenin tam metni şöyle:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

                                                                                                                       Züleyha GÜLÜM

                                                                                                                    İstanbul Milletvekili

Basında yer alan bilgilere göre Muğla’nın Datça ilçesine deniz yoluyla gelerek sığınmaya çalışan yaklaşık 25 Afganistan ve Suriyeli mülteci, sahil güvenlik ekipleri tarafından kafes biçimindeki 25 metrekarelik bir alanın içine konulmuş ve bir haftadır bu koşullarda tutulmuştur. Sıcaklığın 35 derecenin üzerine çıktığı bölgede, şartların kendilerini daha da zorladığını aktaran mülteciler, tuvalet ihtiyaçlarını dahi tam olarak karşılayamadıklarını belirtmektedirler. 

Bu bağlamda;

  1. Mültecilerin insani olmayan şekilde alıkonma talimatı kim tarafından hangi gerekçeyle verilmiştir? 
  2. Datça’ya deniz yoluyla sığınan mültecilerin, 35 derecenin üzerindeki sıcaklarda, 25 metrekarelik kafes biçimde bir alanda tutulduğundan, tuvalet ihtiyaçlarını dahi tam olarak karşılayamadığından haberdar mısınız? 
  3. Mültecileri daha da ötekileştiren ‘kafes’ uygulaması, mültecilere yönelik nefret ve saldırılara zemin hazırlamayacak mıdır? 
  4. İnsanlık dışı koşullarda tutulan mültecilerin akıbeti ne olacak? Türkiye, Geri Göndermeme İlkesini uygulayacak mıdır? 
  5. Mültecilere yönelik insanlık dışı muamelenin bir an evvel son bulması için bir girişiminiz olacak mıdır? 
İlginizi çekebilir