HDP İl Eşbaşkanı’nın da bulunduğu 8 kişiye 56 yıl hapis

HDP Kocaeli il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 27 kişi hakkında açılan davada 8 isme değişen oranlarda hapis cezaları verildi.

 Kocaeli’de aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Leyla Aygün, ilçe eş başkanları ve yöneticileri ile Gebze Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Osman Kurum’un bulunduğu 27 kişi hakkında “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 7’nci duruşması Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  

Dava kapsamında tutuklu yargılanan HDP Parti Meclisi üyesi Mehmet Alçınkaya, Gebze İlçe Eşbaşkanı Ebubekir Çoban, parti üyeleri Kutbeddin Güneşsu, Mehmet Karaslan ve Damla Bağcı ile CHP’li Meclis Üyesi Osman Kurum duruşma salonunda hazır edildi. Tutuksuz yargılanan diğer isimler ve avukatları da salondaki yerlerini aldı.

Kimlik tespitinde bulunulmasıyla başlayan duruşmada önceki celse mahkeme heyetine sunduğu mütaalasını tekrarlayan savcı, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını talep etti.

 Savcılık mütaalasının karşı savunma yapan tutuklular ise, haklarındaki iddiaların mesnetsiz olduğunu belirterek tahliyelerini talep etti. 

 Yapılan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan HDP PM üyesi Mehmet Alçınkaya, Gebze İlçe Eşbaşkanı Ebubekir Çoban, parti üyesi Damla Bağcı ile CHP’li Belediye Meclis üyesi Osman Kurum’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla 7 yıl 6 ay, parti üyeleri Mehmet Karaslan ve Kudbeddin Güneşsu’ya ise 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezaları verdi. 

 Mahkeme, tutuksuz sanıklardan HDP İl Eşbaşkanı Leyla Aygün ile Emine Karaaslan’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.

 Tutuklu kişilerin tutukluluk hallerinin devamına karar veren heyet, cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verdi. 

 /MA/

İlginizi çekebilir