HDP heyeti Zilan Deresi’ne karanfil bıraktı

“Herkes için Adalet” kampanyası kapsamında Van’a giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti Zilan Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına Zilan Deresi’ne karanfil bıraktı.

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Ekoloji Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere ve HDP Milletvekili Muazzez Orhan’ın da aralarında bulunduğu heyet, Zilan Deresi’ne giderek açıklama yaptı.

‘ZİLAN BİR HAFIZA MEKANI’

Açıklamada konuşan Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, Zilan’ın bir hafıza mekanı olduğuna dikkat çekti ve 1930 yılında aralarında kendi ailesinden de birçok kişinin olduğu 15 bin kişiyi anmak için burada olduklarını ifade etti.

Kızıldere, Zilan Deresi’nde yapımına devam edilen Hidroelektrik Santrali (HES) projesine tepki göstererek, dere ve çevresinde yaşayan bütün canlıların, doğa ve ekolojik varlıkları tehlikeye attığını söyledi.

Kızıldere, “Türkiye bir ilkim krizi bir de su krizi yaşarken, yapılan HES’lerin zarar vermesi, bizi ileriki süreçlerde çok daha ciddi sorunlarla karşılaştıracaktır” dedi.

Heyet ardından Zilan Deresi’nde yaşamını yitirenler anısına dereye karanfil bıraktı.

/MA/

İlginizi çekebilir