Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Adalet Nöbeti’ni sürdüren aileler Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı

Adalet Nöbeti’nin 303’üncü gününde Diyarbakır Adliyesi önünde konuşan tutuklu yakınları, cezaevlerindeki ihlallere dikkat çekerek, “Devlet Kürtlere zulüm ediyor” dedi. 
Hasta ve infazları yakılan tutukluların serbest bırakılması için tutuklu yakınları tarafından Diyarbakır’da başlatılan Adalet Nöbeti 303’üncü gününde devam etti. Taleplerinin karşılanması için Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen tutuklu yakınlarına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP),  Özgürlük İçin Hukukçular (ÖHD), Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ve Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) yöneticileri de destek verdi.
‘TUTUKLULARI SERBEST BIRAKIN’
Burada açıklama yapan hasta tutuklu yakını İnci Güler, aylardır sürdürdükleri eylemlerine rağmen taleplerinin karşılanmadığını ve bu durumun Kürtlere yönelik soykırım politikasının bir parçası olduğunu söyledi.
Ağır hasta tutukluların tedavilerinin engellendiğini ifade eden Güler, “Tutuklularımızı bırakın biz tedavi edelim. Çünkü onlar tutuklularımızı tedavi etmiyor, hastaneye götürmüyor ve tutuklularımıza sahip çıkmıyorlar. Hastaneye götürdüklerinde de doktorlar bile tutuklularımıza düşman gözüyle bakıyor” dedi.
ADALET TALEBİ
Türkiye’de çete, tecavüz gibi birçok ağır suçtan yargılanan tüm tutukluların serbest bırakıldığını söyleyen Güler, ancak ağır hasta tutukluların serbest bırakılmadığını vurgulayarak “Devlet Kürtlere zulüm yapıyor. Yaşasın zindan direnişleri” diye konuştu.
Benzer haberler

/ MA /

 

İlginizi çekebilir