Hasta tutuklu Fırat ve Yıldırım’ın tahliyesi için çağrı yapıldı

İzmir’de Antalya Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Fettah Yıldırım’ın durumuna dikkat çekilirken, Ankara’da da kanser hastası tutuklu Saadet Fırat’ın serbest bırakılması çağrısı yapıldı.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 2 haftada bir düzenlediği eylemin 259’uncusunu Konak eski Sümerbank önünde yapıldı. Çok sayıda hak savunucusu ve tutuklu yakınının katıldığı eylemde “Susma suça ortak olma, ölüyorlar”, “Ağır hasta mahpuslar ölüyor susma”  pankartları açıldı.
Bu hafta Şakran Cezaevi’nden, Antalya Y Tipi Cezaevi’ne sevk edilen hasta tutuklu Fettah Yıldırım’ın durumuna dikkat çekildi. İHD İzmir şube yöneticisi Ahmet Çiçek, Yıldırım’ın tahliye olmayı beklerken infazının yakıldığını, ailesine yakın bir yere sevk edilmesi yönündeki talebe rağmen Antalya’ya götürüldüğünü ifade etti.
Çiçek, Yıldırım’ın sağlık durumuna ilişkin şunları aktardı: “Varikosel (damar genişlemesi) nedeniyle 2 defa ameliyat olmuş ama halen bu rahatsızlığı devam etmektedir. Bununla birlikte karaciğerinde 3 santim büyüklüğünde kist ve 1 santim büyüklüğünde damar yumağı bulunmaktadır. Doktorlar 3 ayda bir kontrole gelmesini, tahliller yaptırmasını ve kistlerin takip edileceğini söylemesine rağmen 3 yıldır kontrole gidememiştir. Kist ve damar yumağının ne halde olduğu ve kötü huyluya dönüşüp dönüşmediği bilinmemektedir.”
Yıldırım’ın cezası 1 yılın altına düştüğünde yeni yasanın yürürlüğe girdiğini anımsatan Çiçek, 1 yıl 7 aydır bu yasanın mağduriyetini yaşayarak fazladan yatmaktadır” dedi. Çiçek, Yıldırım başta olmak üzere tüm hasta tutukluların serbest bırakması talebinde bulundu.
Açıklama yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.
ANKARA  
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylemlerin 417’nci haftasında, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Saadet Fırat’ın durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, “Tedavi Haktır Engellenemez ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartı açtı.
İnisiyatif adına açıklama yapan İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Sevil Turgut, 55 yaşında olan Saadet Fırat’ın kanser hastası olduğunu belirtti. Fırat’ın iki ay önce tutuklandığını hatırlatan Turgut, Fırat’ın yemek borusu kanseri hastası olduğunu söyledi. Fırat’ın hastalığı nedeniyle hem radyoterapi hem de kemoterapi tedavisi gördüğünü vurgulayan Turgut, “Henüz bu tedavi süreçleri devam ederken tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Hapishanede yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle revire çıkmış ve daha sonra hem hastaneye hem de Onkoloji servisine muayeneye için götürülmüştür. Götürüldüğü hastanede ısrarı üzerine doktor tarafından ‘pet çekilmesi gerektiği ve bunun için de randevu alacağı’ kendisine söylemiştir. Yaklaşık 3 haftadır da sırt ağrıları, öksürük, göğüs ve kalp bölgesinde ağrılar yaşamakta ve bu ağrılarından kaynaklı olarak röntgen ve kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi için EKG çektirilmesi istemesine rağmen çektirilmemiştir” diye konuştu.
Fırat’ın İHD’ye gönderdiği mektupta, Ağustos ayı sonunda pet çekimi için kendisine randevu verildiğini aktaran Turgut, ancak Fırat’ın kan tahlilleri yaptırarak cezaevine gönderildiğini söyledi. Turgut, “Tüm revir ve hastane sürecinde şu ana kadar kendisine dönüş olmadığını aktarmıştır. 3 haftalık rahatsızlanma sürecinde günlük ihtiyaçları, arkadaşları tarafından karşılanmaktadır. Kendini nadiren iyi hissettiği zamanlarda da vücut direnci düşmektedir. Yazdığı mektupta, bundan sonraki süreçte tutuklu olduğu ve cezaevinde tutulduğu için hastalığının seyrinin nasıl devam edeceğini bilmediğini, cezaevinde sağlıklı bir tedavi sürecinin olmayacağını düşündüğünü ifade etmiştir” ifadelerini kullandı.
ACİL TAHLİYE ÇAĞRISI
Kanser hastası olan ve tedavisi devam eden Fırat’ın cezaevinde kalamayacağını belirten Turgut, “Kanser hastalığı gibi ağır ve seyri hızlı ilerleyen ve kısa zamanda geri dönülemeyecek evrelere varan bu hastalığın dışarıda, sağlıklı koşullarda ve psikolojik olarak da iyi hissettiği, hastaneye ve sağlığa erişimin kolay olduğu ortamda tedavi süreçlerinin devam ettirilmesi gerekmektedir. Tutukluluk istisnai olmak zorundadır ve hele ki ağır hasta tutuklular için tutuksuz yargılama mutlak surette işletilmelidir. Bu nedenle Saadet Fırat’ın bir an önce tahliyesinin sağlanması ve tedavisinin dışarıda, ailesinin yanında devam ettirilmesini talep ediyoruz” dedi.
/ Mezopotamya Ajansı /
İlginizi çekebilir