Hasta tutsak Mehmet Emin Özkan’ın kızı Selma Özkan: Hukuksuzluk devam etmemeli; babam tahliye edilmeli

Tahliye edilmeyen 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın kızı Selma Özkan, mahkemenin babasının serbest bırakılmaması kararına tepki göstererek, “Hukuksuzluğun devam etmemesi için babamın tahliye edilmesini istiyorum” dedi. 
Amed’in Licê ilçesinde 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle ilişkilendirilen hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın yeniden yargılanma kapsamındaki davasının 28’inci duruşması Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Özkan, duruşmaya tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Mahkemenin Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) raporuna karşı beyanda bulunmasını istediği Özkan, yaşadığı sağlık sorunları ve duyma zorluğu nedeniyle, “Anlamıyorum, ses gelmiyor, duymuyorum” dedi.
Mahkeme heyeti, İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Lice Davası’nın sonucunun beklenmesini gerekçe göstererek Özkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
‘BABAMIN CEZAEVİNDE ÖLMESİNİ İSTEMİYORUM’
Özkan’ın kızı Selma Özkan, mahkemenin kararına tepki göstererek, “Artık bu konuda söyleyecek bir şeyimiz kalmadı. Her şeyi dile getirdik. İstiyorlar ki babamın cenazesi cezaevinden çıksın. Lice olayından dolayı tutuklu babam. Herkes biliyor ki Lice olayıyla babamın ilişkisi yok. Bu kanıtlanmasına rağmen serbest bırakılmıyor. Bu hukuksuzluğun devam etmemesi için babamın tahliye edilmesini istiyorum. Babamın cezaevinde ölmesini istemiyorum” dedi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir