“Hasta tutsak Mehmet Emin Özkan ve Ali Osman Köse için amasız fakatsız tahliye”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Mehmet Emin Özkan ve kanser hastası Ali Osman Köse için amasız fakatsız tahliye çağrısı yaptı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 352’nci haftasında, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan ve Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki 64 yaşındaki Ali Osman Köse’nin sağlık durumuna dikkati çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde gerçekleşen toplantıya İHD Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nuray Çevirmen ve İHD Ankara Şube yöneticisi Sevil Turgut katıldı. Toplantıda konuşan Çevirmen, Mehmet Emin Özkan ve kanser hastası Ali Osman Köse için amasız fakatsız tahliye çağrısı yaptı.

Özkan’ın sağlık sorunları

Özkan’ın uzun süredir ağır hasta tutuklu listelerinde olduğunu vurgulayan Çevirmen, “Özkan, 17 Mayıs’tan bu yana 7 kez hastaneye kaldırıldı.  25 yıldır tutuklu bulunan ve bugüne kadar 5 kez kalp krizi geçiren, 4 defa da anjiyo olan Özkan’ın; kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak hastalıkları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği, hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor” şeklinde aktardı.

Sürekli hastaneye kaldırılıyor

Özkan’ın ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması sebebiyle, aynı koğuşta yer alan bir arkadaşının kendisine refakat ettiğini söyleyen Çevirmen, “Özkan’ın fenalaşması üzerine 17, 18, 19, 20, 24 Mayıs tarihlerinde 5 kez Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak durumu ağır olmasına rağmen hastanede tutulmayarak tekrar hapishaneye geri götürüldü. 25 Mayıs’ta 6’ncı kez kelepçeli olarak getirildiği hastanede yatağa kelepçelenen Özkan, üçüncü günün sonunda hapishaneye geri götürüldü. 31 Mayıs’ta tekrar askerler eşliğinden bu kez tekerlekli sandalye ile hastaneye getirilmiş ve ardından hapishaneye geri götürülmüştür” şeklinde anlattı.

Raporlarda yaşanan çelişki

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’nun 2015 yılında Özkan için hazırladığı raporda, vücut fonksiyonunun yüzde 87’sinin işlevsiz olduğu yönünde “Cezaevinde kalamaz” raporu verdiğini belirten Çevirmen, aynı hastanenin 2019 yılında Özkan’a bu kez “Cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini söyledi.

Destek almadan yürüyemiyor

 

Kanser hastası Ali Osman Köse’nin durumu hakkında konuşan Çevirmen, Köse’nin 2020 yılında açlık grevine girdiği ve grevin 8’inci gününden sonrasını hatırlamadığını belirtti. Açlık grevi sebebiyle hafıza kaybı, yürüme zorluğu, konuşma bozukluğu, denge sorunu gibi gözle görülür sorunlar yaşadığını vurgulayan Çevirmen, “Bunların yanında nörolojik rahatsızlıklar da başlamış ve bu rahatsızlıklarının tespiti için Tekirdağ Devlet Hastanesine, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Kuruluna, ATK’ya sevk edilmiştir. Pek çok kere yapılan muayenelerde ‘cezaevinde kalabilir’ raporları düzenlenmiş ancak tek başına yaşamsal ihtiyaçlarını gideremeyecek ve desteksiz 5 metre dahi yürüyemeyecek durumdadır” diye ifade etti.

Köse’nin ATK muayenesinin ardından Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde böbrek muayenesi olduğu ve böbreğinde 9 santimetre çapında kanserli bir kistin belirlendiğini aktaran Çevirmen, ATK muayenesi esnasında bu kanserli kitle mevcut olmasına rağmen Köse’ye, içerisinde ürolog ve onkologlar olan ATK 3. İhtisas Kurulu’nun hekimleri tarafından “cezaevinde kalabilir” raporu verildiğini belirtti.

Ameliyat edilmedi

Kanserli kitlenin tespitinden sonra uzunca bir süre ameliyatının gerçekleştirilmediğinin de altını çizen Çevirmen devamında şunları söyledi: “31 Mayıs 2021 tarihinde ameliyatı yapılmış, bir böbrek ve böbrek üstü bezleri ameliyatla alınmıştır. 3 Haziran’da yoğun bakımdan çıkarılmıştır. Tedavileri esnasında yatağa kelepçe ile bağlanmıştır ve hala kelepçe ile tutulmaktadır. Şu anda ise hastanenin mahkum koğuşunda kalmaktadır. Köse’nin ağır olan hastalıkları, ameliyat süreci ve yaşamsal riskleri nedeniyle cezaevinde kalabilmesi imkansız hale gelmiştir. Bir an önce infazı ertelenmeli ve tahliye edilmelidir. Hem Mehmet Emin Özkan, hem Ali Osman Köse ve hapishanede kalamayacak durumda olan tüm ağır hasta mahpusların infazlarının acil olarak ertelenerek tahliye edilmesini ve gerek Anayasal gerekse Uluslararası Sözleşmelerle garanti altına alınmış olan yaşam hakkının amasız fakatsız korunmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlginizi çekebilir