Hasip Kaplan: Manifesto boş çıktı

AKP Başkanı Erdoğan 24 Mart 2021 Çarşamba günü yapılacak Büyük Kongrede açıklayacağı manifesto için önceden duyuru yapmış,mutlaka izleyin demişti.

Daha öncede önümüzdeki Çarşamba bizi izleyin,’’Büyük Müjde’’ vereceğim,demişti. Müjde yerine Gare’den ölüm haberleri geldi.

Korona koşullarını yok sayan tıklım tıkış bir kongrede tek konuşmacıydı.Sosyal mesafe,maske yoktu.Kamu sağlığı sorunu yaratarak yasaları çiğnediler.

Manifesto denince ,toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi anlaşılır.Manifestolar kısa ve öz olur.

Hedefimiz 2023 vizyonumuz 2053 diyen Erdoğan,Putin’in başkanlığını 2036 yılına kadar uzatan alt Duma’nın yetkisine imrenerek, kendisini ömür boyu başkan seçtirme hayalleri kuruyor.

2023 yılına kadar MHP ile sarsılmaz Cumhur İttifakını sürdüreceğini söylüyordu.AK Kurtlar ile BOZ Kurtların sarsılmaz ittifakı içinde AK Kürtler,fırsattan istifade yönetime girme hevesine kapıldılar.

Doksanlı yılların binlerce köy yakılmasının faili meçhullerin figurları Çiller ve Ağar gibileri ısıtıp yeniden sahnelemeye çalışıyor.

AKP’nin 2023 vizyonun ilk maddesi, ‘’parti kapatmalara son vereceğiz’’, ikinci maddesi ‘’siyasetin önünde ki engelleri kaldıracağız’, diyordu.

Kürt halkının oy verdiği, tüm kapatmalara rağmen desteklediği Kürt siyasi partileri her kapatmanın ardından güçlenerek yoluna devam etti.

AKP,17 Mart 2021 tarihinde, küçük ortağı MHP Başkanı Devlet Bahçeli’nin isteği üzerine, HDP’ye kapatma davası açtığı yetmiyormuş gibi benim de içinde bulunduğum, seçilmişlere 687 kişiye beş yıl siyaset yasağı getirmek istiyorlar.

AYM’nin yargıçlarını AKP’nin atadığı biliniyor. AYM’nin Osman Kavala hakkında ki 7/8 oy oranı ihlal yoktur kararı, yargıya siyasetin talimatlarını gösteriyor.

AYM, 31 Mart 2021 tarihinde HDP’nin Kapatma başvurusunda ilk incelemesini yapacak. İddianamenin kabulü sürpriz olmaz, ancak; Yargıtay Başsavcısının istediği, Hazine yardımına tedbir konulması talebi daha yargılamanın başında kabul edilirse bunun adı ‘’İhsası Rey’’ olur. Aynı gün AYM Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi başvurusunu da görüşecek.

CHP’li Berberoğlu’nun emsal kararları dururken, çifte standarda giderler mi? giderlerse şaşırmam. Çünkü Seçilmiş Kürt milletvekillerinin başvurularını reddeden bir AYM söz konusu.

AKP’nin 2023 hedefinde, ’’Yargı Bağımsızlığı‘’ vardı. Adaletsizliğin ayyuka çıktığı, siyasi talimatlarla karar verildiği karanlık günlerden geçiyoruz. Avrupa Konseyi dün aldığı bir kararla Türkiye’nin Selahattin Demirtaş AİHM Büyük Daire kararına uyulmasını ve tahliye edilmesini istedi. Kadına karşı şiddete son verilmesini istedi .İktidardan tık yok.

AKP iktidarı 2023 hedefinde ‘’Kişi Başına Milli Gelir’’ 25 bin dolar olacaktı. Bugün 7 bin doların altına düşmüş ama manifestoda yok. Merkez bankasının müdürlerinin azli, kaybolan 123 Milyar Dolar rezervi  de açıklamalarda geçmiyor.

Gece yarısı bir Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Meclisin yetkileri gasp edildi, İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kaldırıldı. Aynı gün yedi kadın şiddete maruz kalarak öldürüldü, tek kelime söz edilmedi.

Yaptık, yapacağız, edeceğiz cak cuk cak söylemleriyle manifesto yazıldığı bugüne kadar görülmedi.

Kongrede yönetime seçilen AKP’li Kürtler ise Kürt düşmanı Faşist MHP ile kol kola manifesto değil, ’’İhanet Destanı’’ yazıyorlar. Siyasette bu kadar düşme hali hiç bir tarihte görülmedi.

Öcalan ve İmralı’daki siyasiler bir yılı aşkın süredir, aileleri ve avukatlarıyla görüştürülmüyordu. Bu nedenle yüz günü aşkın süredir açlık grevleri yapılıyor.

Dün telefon görüşmesini kardeşi ile yapan Öcalan’ın telefonu beş dakika içinde kesiliverdi. Çünkü bu tür bir görüşme tarzına itiraz ediyor, avukatlarıyla görüşmek istediğini söylüyordu.

Bir hukuk devletinde mahkumların haklarını çiğneyen AKP iktidarı işine gelince İmralı görüşmelerinde yasakçı davranmıyordu. 28 Şubat 2015 Dolmabahçe mutabakatından sonra görüşmeler kesildi.

Açlık grevleri yapıldı,2013 yılı başlarında HDP Milletvekilleri görüşmeye gitmişti. Çözüm sürecinin başlaması ve 2013 Amed Newrozu barış çağrıları tarihiydi.

AKP iktidarı 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana HDP’ye yaygın sistematik bir halde saldırıyor. Siyasi faaliyetlerini güvenlik güçleri ve atadığı valilerle engelliyor.

Anketlerde Kürt illerinde AKP’nin oy oranında büyük gerileme yaşanıyor. Bu nedenle bölgeden uzun süredir görev verilenler bazı eski siyasetçiler listeye girse bile etkili bir göreve getirilmedi.

14 yıldır süren Hrant Dink’in davasında bugün karar verildi. Kararda altı yeni tutuklama, dosyların ayrılması vardı. Eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile İstanbul eski istihbarat müdürü Ali Fuat Yılmazer’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Aileyi, kamu oyunu tatmin etmeyen bu kararda devlet görevlilerinin AKP iktidarında korunması kollanması ve bazı suçlarından davaların düşürülmesi kamu vicdanını yaralamıştır.

Derin devletin içinde yer aldığı suikastı aydınlatmak için itirazlar yapılacaktır.

Paris katliamının ardından, Avrupa’da Kürt siyasetçilere yönelik suikast girişimlerin altından, istihbaratın derin güçlerin çıkması bir tesadüf değildir.

AKP Kongresinde Başkan seçilen Erdoğan aynı zamanda Cumhur Başkanı olarak devlet başkanı görevinde. Parti/Devleti yönetiminin tekçilik ırkçılık ayrımcılık siyaseti, yeni dönemin manifestosu olmuştur.

 

 

 

 

İlginizi çekebilir