Harekata Ürdün savaş uçakları da katıldı: Irak ise tepki gösterdi

Amerikan savaş uçaklarının Suriye ve Irak’taki İran Devrim Muhafızları Ordusu ve ona bağlı milislere düzenlediği hava saldırılarına Ürdün savaş uçaklarının da katıldığı bildirildi.

Ürdün’den yapılan açıklamada bir F-16 savaş uçağı filosunun Amerikan uçaklarıyla birlikte harekata katıldığı belirtildi.

Öte yandan Irak’tan ise tepki geldi.

 Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, ABD’nin Anbar vilayeti ile sınır bölgelerine yönelik hava saldırılarını “Irak’ın egemenliğinin ihlali” şeklinde değerlendirdi.

Tümgenerel Yahya Resul, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ın batısındaki Anbar’a bağlı Kaim ve sınır bölgelerinin ABD uçakları tarafından saldırıya maruz kaldığını belirterek, “Bu saldırılar, Irak’ın bölgede istikrarı sağlamaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. Bu, Irak’ın egemenliğinin ihlali ve Irak hükümetinin çabalarının baltalanması anlamına geliyor” dedi.

Söz konusu ABD saldırılarının Irak’ı ve bölgeyi istenmeyen sonuçlara sürükleyen bir tehdit olduğuna dikkati çeken Resul, bunun sonuçlarının Irak ve bölgenin güvenlik ve istikrarı açısından vahim olacağını kaydetti.

Irak’ta Şii milis gücü Haşdi Şabi’ye ait üç hedefin ABD tarafından vurulduğu belirtilmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, üs saldırısına karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurmuştu.

CENTCOM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu bildirilmişti.

 

/visegrad24- rûdaw/

İlginizi çekebilir