Halise Aksoy’un yarın duruşması var

Oğlunun kemikleri kargo kutusunda teslim edilen Halise Aksoy 9 aydır tutuklu ve yarın mahkemeye çıkacak…Avukatı, “düşman hukuku’n’ uygulandığını belirtereki, yarın görülecek duruşması öncesi dayanışma çağrısında bulundu…

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Ümit Akbıyık isimli bir tanığın ifadeleriyle başlatılan soruşturma kapsamında 25 Nisan 2023’te tutuklanan Halise Aksoy (57), yaklaşık 9 aydır özgürlüğünden mahrum. Kamuoyunun 2017 yılında Dersim’deki bir çatışmada hayatını kaybeden oğlu Agit İpek’in kemiklerinin 3 yıl sonra kargo kutusunda kendisine teslim edildiği hafızalara kazındı fotoğrafla tanıdığı Aksoy hakkındaki davanın ikinci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın görülmeye devam edecek.
Görülecek duruşma öncesi dava dosyasındaki suçlamalara yanıt veren avukatı Zeynep Karayılan, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada müvekkiline “düşman hukukuyla yaklaşıldığını” ifade etti.
Tanık Ümit Akbıyık’ın beyanlarıyla yaklaşık 200 kişinin gözaltına alınıp müvekkilinin de aralarında bulunduğu bazı kişilerin tutuklandığını hatırlatan Av. Karayılan, tutuklanma gerekçesinin ise, tanığın müvekkiline ait evin “örgüt mensupları için güvenilir” olduğu yönündeki beyanlara dayandırıldığını ifade etti. Bu beyanlar doğrultusunda müvekkili hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandığını belirten Karayılan, davanın 6 Ekim 2023’te görülen ilk duruşmasında Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (Segbis) üzerinden dinlenen tanığın anlatımlarının önceki beyanları ile çeliştiğini aktardı. Karayılan, buna rağmen mahkeme heyetinin hakkında bir gizli tanık ifadesi daha bulunduğu gerekçesiyle müvekkilinin tutukluluğuna devam kararı verdiğini kaydetti.
Karayılan, “İlk duruşmada verilen tutuklama kararının hiçbir hukuki dayanağı yok. Zira benzer gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan birçok kişi ilk duruşmada tahliye edildi, hatta beraat etti. Bunun yanında ceza hukukunda asıl olan tutuksuz yargılanmadır, tutuklu yargılanma son çare olarak uygulanır. Ancak yargılamanın başından itibaren Halise Aksoy’a düşman ceza hukukuyla yaklaşılmış olup ceza hukukunun temel ilkeleri rafa kaldırılmıştır” diye konuştu.
TANIK BEYANLARI ÇELİŞKİLİ
Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Hazırlanan iddianamede bilinen açık tanık dışında başka bir açık tanığın daha olduğunu ve mahkeme heyetinin bu tanığa ulaşılamadığı için dinlemekten vazgeçtiğini belirten Karayılan, “Bir de gizli tanık vardı. Söz konusu bu üç tanık da birbiriyle alakasız beyanlarda bulunmuştur. Hiçbirinin beyanları birbirini desteklememektedir. İddianamede bunların dışında kemikleri kargo kutusuyla kendisine gönderilen oğlunun durumu da yazılmış, bu durum da ayrıca gerekçede yer almıştır. Bu husus bile tek başına Halise Aksoy’a uygulanan hukuksuz yargılamayı göstermektedir” ifadelerini kullandı.
SAĞLIK SORUNLARINDAN ŞİKAYETÇİ
Avukat Karayılan yine tansiyon, şeker, kalp ve diyabet gibi birçok sağlık sorunu bulunan müvekkilinin rahatsızlıklarının hapishane koşullarında arttığını da dile getirdi.
Bu yüzden birkaç defa hastaneye kaldırıldığını söyleyen Karayılan, “İlk dönemlerde midesinden rahatsız olduğunu aktarmıştı, ancak tabiî ki gerekli tedavileri zamanında yapılmadı. Bunun yanında cezaevine girmeden önce de gözlerinden defalarca ameliyat olmuştu. Son görüşmemizde gözlerinden şikayetçiydi. Gözlerinin sürekli sulandığını revire çıkıp ilaç almasına rağmen bir değişiklik olmadığını aktardı” diye aktardı.
DURUŞMAYA DAVET ETTİ
Karayılan son olarak yarın 09.35’te görülecek duruşma için başta kadın kurumları olmak üzere tüm demokratik kurumlara çağrıda bulunup dayanışmaya davet etti.

 

/Mezopotamya Ajansı/ 

 

İlginizi çekebilir