Halepçe Katliamı’nın simgesi Omer Xewar’ın heykeli Londra’daki Lambeth Belediyesinin Ward Konferans Salonu’na yerleştirildi.

Halepçe Katliamı’nın simgesi Omer Xewar’ın heykeli Londra’daki Lambeth Belediyesinin Ward Konferans Salonu’na yerleştirildi.

Halepçe Katliamı’nı fotoğraflarıyla dünyaya duyuran gazeteci Ramazan Öztürk’ün çektiği kucağında 7 kız çocuktan sonra doğan ikiz erkek bebeklerinden birini korumaya çalışırken hayatını kaybeden Omer Xewar’ın resmi Halepçe Katliamı’nın sembolü olmuştu.

‘Sesiz Tanık’ olarak bilinen Halepçe Katliamı’nın sembolü Omer Xewar’ın heykeli, Londra’nın Lambeth Belediyesinin Ward Konferans Salonu’nda resmi törenle açıldı.

Lambeth Belediye başkanı Serbaz Berzinci Halepçe Katliamı’nın semboli haline gelen heykeli Kürdistan bayrağının yanına yerleştirdi.

Benzer haberler

İstanbul seçimleri: Son altı anketin sonuçları açıklandı

Mazlum Kobani’den Mesud Barzani’ye başsağlığı…

Serbaz Berzinci, yakın zamanda Londra’nın 32 bölgesinden biri olan Lambeth’tin Belediye Başkanlığına seçilen Güney Kürdistanlı bir Kürt.

37 yaşındaki Berzenci geçtiğimiz yıl Nisan ayında Lambeth’te belediye meclisinde yapılan oylamada 63 oyla seçildi belediye başkanı seçilmişti.

Berzanci, belediye meclisinde İngiltere Kralı’nın resmi temsilcisi, bazı milletvekilleri ve ileri gelenlerin katıldığı resmi bir törene Kürt kıyafetleri ile hem Kürtçe hem de İngilizce yemin ederek göreve başlamıştı

Aslen Süleymaniye’nin Raperin ilçesi (Ranya) Haciawa kasabasına bağlı Memundew köyü nüfusuna kayıtlı olan Berzenci, Londra Şehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

/rudaw/

İlginizi çekebilir