Hakkari: Kızının Yeşil Sol Parti’den aday olması AKP’li babayı rahatsız etti

 Hakkari’de AKP’li iş insanı Mehmet Seven’in öğretmen kızı Zuzan Seven, Yeşil sol Parti’den adaylık başvurusu yaptı.

Kızının Yeşil Sol Parti’den adaylık başvurusu yapmasına tepki gösteren Mehmet Seven, kızının “yönlendirildiğini” savundu.

Medyascope’tan Ferit Aslan’nın haberine göre, kızının Yeşil sol Parti’ye milletvekilliği adaylığı için başvurmasına tepki gösteren Mehmet Seven, şunları ifade etti:

“Ailece bilgimiz dışında yapılan bir başvurudur. Kızımın kendi tercihidir. Ailemizi kesinlikle bağlamıyor. Yaklaşık 20 yıldır AKP’de siyaset yapıyorum. Kızım Hakkari’de yaşamıyor. Bölgenin sosyolojisini bilmiyor. Birilerinin yönlendirmesiyle aday olduğunu düşünüyoruz. Yaptığı başvuru ailemiz başta olmak üzere en çok beni rahatsız etmiştir.”

Babasının tepkisi üzerine Twitter hesabından bir açıklama yapan Zuzan Seven ise “Babamın basına verdiği bu demeç, aramızda ideolojik ve siyasi ortaklığın olmadığını gösterme ihtiyacından kaynaklı sanıyorum” dedi.

Ailesiyle ideolojik olarak ayrıştıklarını belirten Zuzan Seven, “Aile kurumuna birçok açıdan kıymet atfetmekle beraber ataerki kodlarına sahip klasik aile kurumunun öznelleşmenin -özellikle de kadın açısından- önündeki en büyük engellerden biri olduğunun bilincine varmış biri olarak ailemle aramdaki siyasi ve ideolojik ayrılığı bir dezavantaj olarak değil kendi açımdan öznelleşmenin bir işareti ve bir avantaj olarak görüyorum” ifadelerine yer verdi.

Başvurusundan vazgeçmeyeceğini belirten Zuzan Seven açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bilmenizi isterim ki bizim ailemiz bu dar aile yapısından çok daha büyüktür. Bu aile içerisinde sistemin hışmına uğramış milyonlar bulunuyor. Bu aile içerisinde direnen ve mücadeleyi terk etmeyen kadınlar var. Bu aile içerisinde cezaevi önünde saatlerce görüş için bekleyen on binlerce tutuklu yakını var. Babamın desteği benim için elbette motive edici olurdu ancak bu destekten mahrum kalmam hasebiyle aday adaylık başvurumu geri çekmem söz konusu değildir. Aksini yapmam hem bir kadın olarak özgürlüğümden taviz vermek hem de sembolik olarak kadınlar ve ezilen halklar açısından irade kırıcı olacaktır. Bu nedenle ezilen ve emekçi tüm kadınlar ve de halklar için özgürlük mücadeleme devam etmekten asla vazgeçmeyeceğim.”

/rd/

İlginizi çekebilir