Haber-Sen, İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı

Haber-Sen üyesi 8 PTT çalışanının bulundukları şehirlerden farklı şehirlere sürgün edilmesi üzerine İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya yürüyüş başlatıldı.

Haber-Sen üyesi 8 PTT çalışanı, bulundukları şehirlerden farklı şehirlere sürgün edildi. Bunun üzerine Haber-Sen, İstanbul ve Batman’dan bugün Ankara’ya yürüyüş başlattı.

İstanbul’daki yürüyüş, Sirkeci’deki PTT şubesinin önündeki, Batman’daki ise PTT Baş Müdürlük binası önündeki basın açıklamaları ile başladı.

‘KENDİLERİNİ SENDİKAL MÜCADELEYİ KORUYAN YASALARDAN ÜSTÜN GÖRÜYORLAR’

İstanbul’daki açıklamayı yapan Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sürgünlere ve baskılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Taleplerinin, PTT’nin kanuna ve yönetmeliklere uygun davranması olduğunu söyleyen Damatoğlu, “PTT, sürgünleri hizmet gereği yaptığını ifade ediyor. ‘Hizmet gereği’ dedikleri konu, insanlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, bir temsilcimizi İstanbul’dan bin 800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, kanser hastası olan şube yürütme kurulu üyemizi tedavi olamayacağı, tam teşekküllü hastane olmayan yere göndermek midir? Eşi de posta emekçisi olup iki küçük çocuğu olan Merkez Denetleme Kurulu üyemiz bir kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a göndermek midir hizmet? PTT yönetimi, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 sayılı Kanun’un 18. maddesini bilerek ve isteyerek çiğniyor, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyan yasalardan üstün görüyorlar” diye konuştu.

Çalışanların ailelerinden kilometrelerce uzağa sürüldüğünü ifade eden Damatoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sendikal faaliyet yürüten önceki dönem genel başkanımız ve aynı zamanda Mersin il temsilciliği yapan Musa Özdemir’i Kayseri’ye, Merkez Denetleme Kurulu üyemiz Seyran Şık Karabulut’u Iğdır’a, Diyarbakır Şube yönetiminden Cengiz Oluç ve Batman il temsilcimiz Erdal Tilen’i Kozluk ilçesine, İstanbul Şube Denetleme Kurulu üyemiz Mesut Düzova’yı Şanlıurfa’ya, İstanbul’da iş yeri temsilcimiz Fatih Karagöl’ü Hakkari Çukurca’ya, Ankara’da iş yeri temsilcimiz Baki Çınar’ı Gaziantep’e, Erzincan il temsilcimiz Erdal Taner’i İliç ilçesine, yasaya açıkça aykırı olmasına rağmen iş yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışıyorlar.

Batman’da PTT Baş Müdürlük binası önünde önlükleri ile bir araya gelen kamu emekçilerine, Batman Demokrasi Platformu bileşenleri de destek verdi. Buradaki açıklamayı ise Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan gerçekleştirdi. Batman’dan Diyarbakır, Urfa, Adana, Mersin duraklarının ardından 9 Eylül’de Ankara’da olacaklarını ve sürgünlerin anayasaya aykırı olduğunu dile getiren Balcan, “Anayasaya, ulusal ve uluslararası yasalara aykırı olduğu gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na aykırılık taşımaktadır” dedi.

YÜRÜYÜŞ 9 EYLÜL’DE ANKARA’DA SONA ERECEK

Haber-Sen üyeleri, sürgünlere karşı bugün Batman ve İstanbul’dan başlattıkları yürüyüşü 9 Eylül’de Ankara’da tamamlayacak. İstanbul’daki yürüyüş, daha sonra Kadıköy’deki PTT binası önünde de yapılacak açıklamanın ardından, ikinci günde Kütahya ve Eskişehir’de yapılacak açıklamalarla devam edecek.

Batman’daki yürüyüş ise Diyarbakır’daki ve Şanlıurfa’daki basın açıklamalarıyla sürecek. İkinci günde de Mersin’de ve Adana’da açıklama yapacak olan sendika üyeleri, üçüncü günde Ankara’da ortak basın açıklaması yapacak.

Kaynak: T24

İlginizi çekebilir