Guterres: Rusya’nın tahıl anlaşması kararını derin üzüntüyle karşıladım

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı sonlandırma kararını “derin üzüntüyle” karşıladığını bildirdi.

Guterres, New York’taki BM binasında Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin basına açıklamada bulundu.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ve Rusya ile BM arasında gıda ve gübre ihracatına ilişkin mutabakatın küresel gıda güvenliği için zorlu bir ortamda “can suyu ve umut ışığı” olduğunu belirten Guterres, “Rusya’nın bugün aldığı karar, muhtaç olan tüm kişilere bir darbe vuracaktır.” dedi.

BM’nin, küresel pazara gıda ve gübre ulaştırılması için çabalarını sürdüreceğini söyleyen Guterres, çözüm arayışına devam edeceklerini aktardı.

“Türk hükümetinin çabalarına dikkati çekmek istiyorum”

Guterres, “Bu bağlamda, Türk hükümetinin çabalarına özellikle dikkati çekmek istiyorum.” diye konuşarak, temel hedefin küresel gıda güvenliği ile gıda fiyatlarının istikrarını sağlamak olduğunu kaydetti.

Anlaşmalara katılımın bir “seçenek” olduğunu dile getiren Guterres, “Ancak dünyanın birçok yerinde mücadele veren ve gelişmekte olan ülkelerin bir seçeneği yok. Yüz milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya ve tüketiciler artan hayat pahalılığıyla mücadele ediyor. Bedeli bu kişiler ödeyecek.” şeklinde konuştu.

Guterres, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektupta sunduğu önerileri detaylı bir şekilde anlatarak, BM’nin Rusya’ya sunduğu düzenleyici çerçeve ve özel sektörle yürüttüğü görüşmelerin ticaret koşullarının normalleşmesini ve kolaylaşmasını sağladığını savundu.

Rusya’nın önerilerini göz ardı etmesinin “hayal kırıklığı” yarattığının altını çizen Guterres, “Rusya’nın, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı sonlandırma kararını derin üzüntüyle karşıladım.” ifadelerini kullandı.

Guterres, Rusya’nın Karadeniz’in kuzeybatısında sağlamış olduğu seyrüsefer güvenlik garantilerini geri çekmesini de eleştirdi.

Rusya’dan “tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu” açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün görev süresi dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” ifadelerini kullanmıştı.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir