GÜNSİAD: Silahlı eylemler sonlandırılsın; yeni bir anayasa yapılsın

GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu Kürt sorununun çözümü için PKK’ye ve devlete çağrıda bulundu.

Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu Diyarbakır’da, Kürt sorununun çözümün ilişkin açıklamalarda bulundu.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Bedirhanoğlu, yerel seçimlere, Kürt sorununun çözümüne ve silahların susturulmasına ilişkin bir dizi açıklamalar yaptı.

Seçimler öncesi adaylardan yine siyasilerden sert dil ve üsluptan kaçınmalarını isteyen Bedirhanoğlu “Seçimlerin demokratik bir kültür içinde geçmesini istiyoruz. Sandıktan çıkan sonuca saygı gösterilmeli” dedi.

Bedirhanoğlu, yeni bir çözüm süreci için PKK’ye “silahlı eylemleri sonlandırma ve ülke sınırları dışına çekilme” Erdoğan’a da “askeri dönemin anayasasını değiştirme” çağrısı yaptı.

Çözüm sürecinin yeninden canlandırılması gerektiğini vurgulayan GÜNSİAD Başkanı Bedirhanoğlu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce dile getirdiği ‘sivil anayasa’ açıklamasına atıfta bulunarak, “Askeri dönemin anayasası değiştirilmeli. Tüm partileri hatta toplum çeşitli kesimlerini temsil eden STK’ların düşünceleri alınarak, toplumu kucaklayan bir sivil anayasa hazırlanmalıdır” dedi.

Bedirhanoğlu şunları söyledi:

“7 Haziran’da seçimler büyük bir projenin bitmesine vesile oldu. Çözüm süreci akamete uğradı. Cumhuriyet tarihinin atılmış en önemli adımıydı. Toplumda sorunun çözümü için büyük bir umut oldu. İki tarafın süreci iyi yönetememesi süreci bitirdi. Demokratik yol ve yöntem dışında Kürtlere fayda getiren bir şey yok. Şiddete karşıyız, hak arama metodu değil. Örgütün Türkiye karşı silahları bırakması, demokratik siyasetin önünü açılması noktasında büyük bir ivme kazandıracak. Demokratik siyasetin önünün açılması için şiddetin devre dışı bırakılması lazım.”

 

/Kaynak: Amida Haber, Güneydoğu Ekspres/

İlginizi çekebilir