Guantanamo’dan Afganistan İçişleri Bakanlığına: Ömeri bakan yardımcısı oldu

Eski Guantanamo mahkumlarından Molla Muhammed Nebi Ömeri, Afganistan’daki İslam Emirliği yönetiminin İçişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı.

A+A-
Benzer haberler

Mithat Sancar: Demirtaş ve Önder’in açıklamaları…

Bahçeli istedi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan zincir…

Molla Muhammed Nebi Ömeri, Afganistan’ın İçişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Ömeri, İslam Emirliği yönetiminin İçişleri Bakanı Siracuddin Hakkani’nin yardımcılığını yapacak.

Serbest kalmasının ardından Ömeri ilk olarak Taliban’ın Siyasi Ofisi’nde görev almış, ardından yeni kurulan İslam Emirliği yönetiminde Host valiliği yapmıştı.

Afganistan’daki İslam Emirliği yönetiminin idari ve siyasi makamlarda geçmişten bugüne sıklıkla değişim yaptığı biliniyor. 1996’daki ilk iktidarından bugüne hareketin bu siyasi tavrı sürdürdüğü biliniyor. Bu tavırla, yöneticilere çeşitli alanlarda tecrübe kazandırılması ve bir bölgede herhangi bir yöneticinin uzun süre kalarak kendisine şahsi bir güç alanı oluşturmasının kategorik olarak engellenmesi amaçlanıyor.

Molla Muhammed Nebi Ömeri

Nebi Ömeri, Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki ABD hapishanesinde 832 seri numarasıyla yaklaşık 12 yıl tutuklu kaldı.

Ömeri, 1968’de Afganistan’ın Host vilayetinde doğdu. ABD işgalinden sonra yakalanarak 28 Ekim 2002’de Guantanamo hapishanesinde mahkum edildi.

Molla Muhammed Nebi Ömeri Guantanamo’da süresiz tutukluyken Taliban’ın kaçırdığı, ABD ordusunda görevli Çavuş Bowe Bergdahl ile takas edilen Afgan uyruklu üst düzey 5 Taliban ismi arasında bulunuyordu.

/Mepa News/

 

İlginizi çekebilir