Graham: Erdoğan’ın Hamas ile ilgili açıklamaları istikrar bozucu

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Büyük Filistin Mitingi’nde yaptığı açıklamaları “büyük hayal kırıklığı ve istikrar bozucu” olarak niteledi.
Güney Carolina Senatörü Graham, bu açıklamasını daha önce Twitter olarak bilinen X hesabı üzerinden paylaştı. Sosyal medya hesabından Erdoğan’ın Fox News televizyonunda yayınlanan konuşmasının bir bölümünü de paylaşan Graham, “Türkiye NATO’nun mangası oluyor” ifadesini kullandı.
Manga, Amerika’da bir grup yenilikçi Demokrat Kongre üyesi için kullanılan bir terim. Bu Kongre üyeleri Ocasio Cortez, Ilhan Omar, Ayanna Pressley, Rashida Talib, Jamaal Bowman, Cori Bush, Greg Casar, Summer Lee olarak biliniyor. Bu isimler bazı konulardaki çıkışlarıyla da biliniyor ve Demokrat Parti’nin sol kanadından yer alıyor. Bu isimlerden bazıları son dönemde Filistin yanlısı duruşlarıyla da dikkat çekiyor. Ocasio Cortez Cumartesi günü X hesabından yaptığı paylaşımda, “İki milyon insan. Yarısı çocuk. Açlık çekiyorlar. İletişimleri yok. Bazıları ateşkesi naif ya da daha kötü görüyor. Bu yıkımdan sonra bir planı olan var mı?” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasında İsrail’in savaş suçu işlediğini belirtmiş ve bunu dünyaya söyleyeceklerini bunun için hazırlıklar yapıldığını söylemişti. Erdoğan’ın konuşmasının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Türkiye’deki İsrailli diplomatları geri çağırdığını açıklamıştı.
/ Ajans /
İlginizi çekebilir