Gözaltına alınan siyasilerin soruşturmasında ‘gizlilik’ kararı

 Aralarında HDP’li siyasetçilerinde bulunduğu gözaltına alınan 20 kişiye dair soruşturma dosyasında ‘gizlilik’ kararı alındı. Gözaltındakilere 24 saat süreyle avukat kısıtlılığı da getirildi.

 

İstanbul ve Kırklareli’nde polisin sabah saatlerinde birçok eve yaptığı eş zamanlı baskınlarda aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile sivil toplum örgütü yöneticilerinin de olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişiler, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

 

Gözaltı sayısının artabileceği belirtilen soruşturmaya ilişkin “gizlilik” kararı alındığı öğrenildi. Öte yandan gözaltında bulunan isimlerin avukatları ile görüşmelerine de 24 saat süreyle kısıtlılığı getirildiği bilgisine ulaşıldı. 

 

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: HDK Genel Meclis üyesi Umut Ezber, HDP PM üyesi Cengiz Topbaşlı, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, HDP Pendik İlçe Eşbaşkanı Oya Aytekin, HDP İl Örgütü yöneticileri Çetin Aslanboğa ve Mesut Fırat, HDP Ataşehir İlçe Örgütü yöneticisi Halil Aksu, HDP Bakırköy İlçe Eşbaşkanı Gonca Yangöz ile Mehmet Akçiçek, Bülent Yıldırım, Zaynel Azadi, Fikriye Sarıgöl, Burcu Demir, Fethiye Kızmaz, Behiye Demir, Hüseyin Avras, Baran Sümbül, Oktay Okşal ve Behiye Duman.

 

BAKAN’ DAN AÇIKLAMA

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yapılan gözaltılara dair sanal medya hesabından paylaşımda bulundu. 26 farklı adrese operasyon yapıldığını açıklayan Yerlikaya’nın paylaşımında gözaltına alınan siyasetçi ve sivil toplum örgütü temsilcileri “örgüte yardım etmek” suçlamasıyla hedef gösterildi. 

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir