Görüşmeler sonuçsuz kaldı: Irak güçleri Mahmur Kampı’nı çevrelemek ve gözetleme kululeri inşa etmekte ısrar ediyor

Sabah saatlerinde Irak ordusu, onlarca zırhlı araç, özel birlik, polis ve tel örgüler eşliğinde  Güney Kürdistan’daki Mahmur Mülteci Kampını kuşatmaya aldı.

Rojnews’in haberine göre kampın tel örgülerle kuşatılma girişimlerine karşı Mahmu’da yaşayan sivil Kürtlerin de direnişi devam ediyor. Kamptan bir heyet Iraklı yetkililerle görüştü, ancak Irak, bölgeyi tel örgülerle çevirmekte ısrar ediyor. Mahmur halkı ise direneceğini ve bu girişimi engelleyeceğini söylüyor.

Irak Hükümetinin Mahmur Mülteci Kampı’nı tel örgülerle kuşatmasına ilişkin açıklama yapan Mahmur Mülteci Kampı Halk Meclisi Eşbaşkanı Filiz Budak şunları belirtti:

“Irak ordusu asker ve polisleri ile Mexmur Kampı’nı kuşatarak irademizi görmezden geliyor. Biz Mexmur halkı olarak 30 yıldır irademizi kimseye teslim etmedik, etmeyeceğiz. Irak Hükümeti hiçbir sorunumuzu çözmüyor, güvenliğimizi sağlamıyor ve şimdi de Mexmur Kampı’nı kuşatmak istiyor. Sanki kampa hava saldırısı olmuyormuş ve kampın yaşamsal ihtiyaçları yokmuş gibi yaklaşarak, kampın çevresine kuleler ve tel örgüleri koymaları tek sorun haline getirildi. Bu kabul edilemez. Son bir saattir ilgili muhataplarla görüşüyoruz ve ısrarla kuleleri yapacaklarını belirtiyorlar. Halkın bunu istediklerini iddia ediyorlar. Bizler de kendilerine şunu diyoruz: Halk irade sahibidir ve buradadır. Bu halk kuşatmayı kabul etmez. 30 yıldır bu yaklaşımlara karşı mücadele ediyor. Bütün tartışmalara ve diyaloglara rağmen kuleleri yapmakta ısrarcı olduklarını belirttiler. Bizde halk olarak bir adım geri atmayacağız. Bu kulelere nöbet tutmaya gelen peşmergelere irademizi teslim etmeyeceğiz. Halk iradesi ile buradadır. Bize tek çıkış yolu bırakılan direnişimizden vazgeçmeyeceğiz. Gerekirse gece gündüz burada nöbet tutarız. Biz irademizi teslim etmeyeceğiz. Biz irademizi işgalci Türk devletine teslim etmedik, Irak’a da teslim etmeyeceğiz. Direniş yaşamaktır, kazanacak olan halktır. Rojava ve Şengal kazandı, Mexmur da kazanacak…”

İlginizi çekebilir