Gergerlioğlu: Türkiye hasta tutuklu ölümlerinde 1’nci sırada

Meclis’te hasta tutuklular konusunda çıkan genelgeye değinen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hasta mahpusların artışı noktasında ve hasta mahpus ölümleri arasında dünyada 1’incisiyiz” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te hasta tutuklular konusunda çıkan genelgeye ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’nin hasta tutukluların artışında ve ölümlerinde birinci olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Aralık ayında 28 Şubat davasından hükümlü Vural Avar 85 yaşında, Alzheimer hastası olarak infaz erteleme aldığı halde cezaevinde hayatını kaybetti. Bu ilk hasta mahpus ölümü değildi! Son hasta mahpus ölümü de olmayacak. Zulümat Bakanı Sn. Bekir Bozdağ Kanal 7’ye bir söyleşiye çıkarak, birtakım açıklamalar yaparak, Cumhurbaşkanı’nı temize çıkarmaya çalıştı. Adli tıp görevlilerini, oradaki doktorları suçladı. Cumhurbaşkanı’nı kurtarmaya çalıştı çünkü resen infaz erteleme verilebilecek bir kimse, dışarı çıkabilecek bir kimse cezaevinde tuvalette düşmek suretiyle hayatını kaybetmişti ve o düşme hayatını kaybetmesi sonrası oradan çıkarılıp hastaneye götürülürken zaten hayatını kaybetmişti” diye konuştu.

‘UYDURUK GENELGE İLE HASTA MAHPUS SORUNU ÇÖZÜLMEZ’

AKP’li Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yayınlanan genelgeye değinen Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Bu genelgede özetle diyor ki; adli tıp kurumu infaz erteleme vermişse Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne hızla gitsin çünkü bu arada ölen çok mahpus oldu. Bunu görüp bu konuya bir şey demişler! ‘Adli Tıp Kurumu infaz erteleme vermese de Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gelsin biz bir bakalım’ derken herhangi bir milletvekili ya da başkası bu skandalı ortaya çıkarmadan olaya müdahil olalım demek istemişler, tutukluysa da mahkemesi buna baksın, iyice bizi rezil etmesinler mahkeme en azından tahliye versin gibi üstü kapalı ifadeler var. Böyle bir uyduruk genelge ile bu işler düzelmez, hasta mahpus sorunu çözülmez.”

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir