Gergerlioğlu: Çıplak aramayı, kaçırılmaları, işkenceleri, söylememiz birilerini rahatsız etti

Yargıtay tarafından cezası onaylanan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, kararın siyasi olduğunu vurgulayarak, “Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti” dedi. Gergerlioğlu AYM’ye başvuruda bulunacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulunan Gergerlioğlu, kararın siyasi olduğunu vurguladı. Gergerlioğlu, “Benim KHK ile ihracım sonrası yapılan adli soruşturma nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ndan 2 yıl 6 ay ceza almıştım bundan iki yıl önce. Daha sonra Yargıtay’da onadı. Mesel benim şuanda hala yayında olan bir haberi paylaşmam. T24’te Murat Karayılan’ın bir demeci var. O demetçe, ‘Herkes için bir yeni kapı ruhu varsa bizde barış yolunda bir adım atabiliriz’ gibi cümleler yer alıyor. T24 bunu haberleştirmiş, bende bunu sosyal medya hesaplarımdan paylaştım ve bu çağrıya uyulursa barışın yolu açılır demişim. Ardından benim hakkımda dava açıldı” dedi.

‘USUL OLARAK HATALI’

Gergerlioğlu, verilen kararda Karayılan’ın makalesinin sanki kendi makalesiymiş gibi yer aldığını belirterek, “Sanki bunu ben yazmışım, bu haber benim kendi makalemmiş gibi bir anlayışla bu karar veriliyor. Usul olarak da hatalı bir karar. Daha sonra T24’te bu haber hala duruyor. T24’e açılmış bir dava falan yok ama bana açılıp propaganda cezası verildi” diye belirtti.

‘BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETTİM’

Çıplak arama, işkence gibi birçok olayı gündeme getiren ve bu nedenle hedef gösterilen Gergerlioğlu, kararın bundan bağımsız olmadığının altını çizdi. Gergerlioğlu, “Milletvekili hayatım boyunca gözümü budaktan esirgemedim. İnsan hakları savunuculuğu yaptım. Çıplak aramayı, kaçırılmalar, işkenceler, bütün bunları söylememiz birilerini rahatsız etti sanırım. Yargıtay’da şuan binlerce cezalar var ama bizimkisi sanırım hızlandırılmış. Baskı olduğunu hissediyorum. En son da Kürt meselesi konusunda yaptığım açıklamalar, barış için yaptığım açıklamalar, çözümden, barıştan başka bir yolun olmadığını sürekli söylememizden kaynaklı bu kararın hızlandırıldığını düşünüyorum. Kimlik ayırt etmeden, insan hakları savunuculuğu yaptım. Adalet Bakanlığı’na en çok soru önergesi vererek, tüm haksızlıkları gündeme getirdim. Bunlar birilerini rahatsız etti gördüğüm kadarıyla” dedi.

‘AYM’YE BAŞVURACAĞIM’

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı hatırlatan Gergerlioğlu, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağını belirtti. Gergerlioğlu, AYM’nin kararının beklenmesi gerektiğini dile getirdi.

İlginizi çekebilir