George Floyd davasında savcılar katil zanlısının 30 yıl hapsini istedi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2020 yılının mayıs ayında siyahi George Floyd’a şiddet uygulayarak ölümüne sebep olan eski polis memuru Derek Chauvin’in devam eden davasında savcılık makamı zanlının 30 yıl hapsini istedi.

Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesi’nde nisan ayının ilk günlerinde başlayan davada 12 kişilik yargıç heyeti Chauvin’ı “cinayet ve kasıtsız adam öldürmekten” suçlu bulmuştu.

Minnesota’daki savcılar, mahkeme belgelerinde 45 yaşındaki Chauvin’in Floyd’un gözaltına alınması esnasında polislik görevini “korkunç bir şekilde kötüye kullandığını” belirtti. Savcılar ayrıca, “Sanığın Floyd’a olan davranışının da oldukça acımasız.” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Katil zanlısı Derek Chauvin’in avukatları ise, müvekkillerinin “iyi niyetle yapılmış bir hatadan” suçlu olduğunu iddia ederek savcıların suç talebinin ağır olduğunu iddia etti. Chauvin’in avukatları müvekkillerine “hapis cezası ve denetimli serbestlik” verilebileceğini kaydetti.

Amerikalı savcılar, aynı davanın daha önceki duruşmalarında Chauvin’ı yargılayan jüri heyetinden ağırlaştırıcı faktörleri değerlendirmesini isteyerek daha büyük bir ceza talep etmişti.

20 Nisan 2020’deki davada hakkındaki üç iddiadan da suçlu bulunan sanık Chauvin, 1 milyon dolarlık kefaletinin kaldırılması sonrası tutuklanarak cezaevine götürülmüştü. Chauvin, Minnesota kanunlarına göre en fazla 75 yıla kadar hapis cezası alabilecek. tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

Chauvin’in karar duruşması 16 Haziran’da yapılacak.

George Floyd’un ölümü

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs 2020’de dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin’in 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline sıçramıştı.

/euronews/

İlginizi çekebilir