Gazze için insani ateşkes çağrısı

Mısır’daki Gazze konferansında konuşan BM Genel Sekreteri Guterres “insani ateşkes” çağrısında bulundu. Bu çağrıya Fransa ve İspanya’dan destek geldi.

Mısır’da “Kahire Barış Zirvesi” adıyla düzenlenen uluslararası Gazze konferansında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “insani ateşkes” ilan edilmesi için çağrıda bulundu.

Guterres acilen atılması gereken üç adımı; abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan sivillere yönelik insani yardımın hiçbir engel olmaksızın ulaştırılması, İsrail’den kaçırılan kişilerin derhal koşulsuz şekilde serbest bırakılması ve çatışmaların şiddetlenmesinin engellenmesine yönelik çabalar için taahhütte bulunulması olarak sıraladı.

Sorunun sadece iki devletli çözümle aşılabileceğini belirten Guterres, “Harekete geçme, bu korkunç kâbusu sonlandırmak için harekete geçme vakti geldi” dedi.

Guterres’in çağrısına, toplantıda konuşan Fransız ve İspanyol yetkililerden destek geldi. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da insani ateşkes çağrısında bulundu. Colonna, Gazze’deki sivillere yardım ulaştırılabilmesi için bir insani koridor oluşturulması gerektiğini söyledi.

Sisi: İnsanlığımız sınanıyor

Ev sahibi olarak konferansın açılış konuşmasını yapan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi de bu toplantının amacının “yaşanan insani trajediyi sonlandırmak ve barış sürecini yeniden başlatmak için bir yol haritası belirlenmesi” olması gerektiğini belirtti.

“İnsanlığımızın sınandığı zor dönemlerden geçiyoruz” diyen Sisi, “Filistinlilerin zorla yerlerinden edilerek Mısır topraklarına göçüne” karşı olduklarını yineledi. Sisi, bu “Filistin davasının tasfiyesi” anlamına geleceği için böyle bir göçü kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Konferansta konuşan Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Sisi’nin bu duruşuna destek verdi.

Abbas, “Yerimizden edilmeyi kabul etmeyeceğiz. Tüm güçlüklere rağmen topraklarımızda kalmaya kararlıyız” dedi. Filistinli lider “Ayrılmayacağız, ayrılmayacağız, ayrılmayacağız. Topraklarımızda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Abbas sadece Filistinli sivillerin değil, İsrailli sivillerin de öldürülmesine tamamen karşı olduğunu vurguladı.

 

/DW/

İlginizi çekebilir