Gazeteci Oruç ve Müftüoğlu davasında karar çıkmadı

Tutuklu gazeteci Aziz Oruç ve DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun da aralarında olduğu 6 kişinin yargılandığı davada karar çıkmadı. 
Agirî’nin Bazîd (Doğubayazıt) ilçesinde 11 Aralık 2019’da gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen gazeteci Aziz Oruç ile Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP eski Bazîd İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek’in de aralarında olduğu 6 kişi hakkında açılan davanın 10’uncu duruşması görüldü. Gazeteci Oruç’a “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak”, diğer 5 kişiye ise “örgüte yardım etmek” suçlaması yöneltilen dava duruşması Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gazeteci Oruç, farklı bir dosyadan tutuklu bulunduğu Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlik Güvenlikli Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Dava avukatları da İstanbul, Wan ve Amed adliyelerinden SEGBİS ile duruşmaya bağlandı.
ORUÇ’UN SAVUNMASI 
Kimlik tespitinin ardından mahkeme, Oruç’a, hakkında açılan dosya ile yargılandığı dosyanın birleştirilmesi yönündeki talebe dair söz verdi. Oruç, Sait Çetin’in “Stêrk TV’de çalışıyor” yönündeki beyanlarına işaret ederek, “O kişinin beyanları yalandır. Ben sadece Dicle Haber Ajansı ve Mezopotamya Ajansı’nda gazetecilik yaptım. Stêrk TV ile bir hukukum yok. Zaten daha önce de bu duruma ilişkin soruşturma safhasında ifade vermiştim” dedi.
Oruç’un avukatı Sultan Atik Çiftçiler ise, müvekkilinin daha önce savunmasının alındığını belirterek, “Tamamen soyut beyanlara dayanan bir ifade ile müvekkilimiz suçlandı. Şuan mükerrer bir yargılama yapılıyor. Bu ifadeleri kabul etmiyoruz” dedi.
DAVA 18 OCAK’A ERTELENDİ
Savunmaların alınmasının ardından mahkeme heyeti, dava boyunca duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan avukatlara son kez müzakere yazılmasına karar verdi. Duruşma 18 Ocak 2023’e ertelendi.
Mahkeme ayrıca, duruşmaya katılmayan avukatlar hakkında disiplin ve idari soruşturma başlatılması için Ağrı Cumhuriyet Savcılığı’na başvurulmasına karar verdi.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir