Gazeteci Beritan Canözer hakkında 5 yıl ceza istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Beritan Canözer için kendisine ait olmamasına rağmen “Beritan Sarya” isimli hesap sebebiyle 5 yıl ceza istedi. 

Jinnews muhabiri Beritan Canözer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir iddianame hazırlandı. Canözer, kendisine ait olmayan “Bêrîtan Sarya” isimli dijital medya hesabından yapılan paylaşımlar gerekçesiyle Başsavcılık tarafından açılan soruşturma kapsamında 4 Nisan 2021’de evine yapılan baskın ardından 4 gün gözaltında kalmıştı. Tutuklama talebiyle sevk edildiği hakimlikte adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Canözer hakkında “Bêrîtan Sarya” isimli hesaptan yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek, “basın yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İddianamede, polisin 2019 yılında hazırladığı “araştırma raporuna” göre Canözer’in kendi adına kayıtlı Twitter hesabında 2014 ve 2015 yılları arasında yaptığı iddia edilen 8 ayrı paylaşım suç delili olarak gösterilse de bu suçlamalar Canözer hakkında daha önce başlatılan yargılamaya konu olmuştu. İddianamede yer alan bir diğer suçlama ise Canözer kendisine ait olmadığını beyan ettiği “Bêrîtan Sarya” isimli Twitter hesabından 2020 ve 2021 yılları arasında yapılan paylaşımlar oldu.

5 YIL CEZA İSTENDİ

Canözer, bu hesabın kendisine ait olmadığını ve paylaşımları kendisinin yapmadığına dair beyanları iddianamede yer alsa da savcı, Canözer’in beyanlarının “suçtan kurtulmaya dönük” olduğunu öne sürdü. Savcı, Canözer’in iki ayrı dijital medya hesabından yaptığı paylaşımlarla PKK’nin “eylem ve faaliyetlerini meşru gördüğü, benimsediğini” ileri sürerek, “basın ve yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Ayrıca savcı Canözer, hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan açılan ek soruşturmada takipsizlik verildiğini ifade etti.

Hazırlanan iddianame Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken ilk duruşma 31 Mart günü görülecek.

/MA/

İlginizi çekebilir