Galatasaray Meydanı’na çıkan Cumartesi Anneleri gözaltına alındı

 Cumartesi Anneleri, AYM’nin verdiği “hak ihlali” kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isterken gözaltına alındı. 
Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftadan itibaren eylemlerinin engellenmesine karşı başvurdukları Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “hak ihlali” kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Eylemlerinin 941’inci haftasında “AYM kararına uyun, Galatasaray’daki ablukayı derhal kaldırın” diyen Cumartesi Anneleri’nin açıklaması öncesi ablukanın sürdüğü meydanda polis sayısı arttırıldı.
Meydanda bir araya gelen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, polis ablukasına rağmen açıklamada bulundu. Ancak açıklamanın ortasında anneleri engelleyen polis, daha gözaltı için etraflarını sardı. Bu esnada sık sık AYM’nin kararını hatırlatan anneler ve insan hakları savunucuları daha sonra gözaltına alındı.
Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve Cumartesi Anneleri’nin de bulunduğu en az 10 kişi gözaltına alındı.
Galatasaray Meydanı’nın bulunduğu İstiklal Caddesi’ndeki polis ablukası devam ediyor.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir