Frederiksen: Müttefiklerin sistematik olarak izlenmesi doğru değil

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, ABD’nin ülkesinin bilgi ve iletişim ağları aracılığıyla Avrupalı ​​liderler hakkında casusluk yaptığına ilişkin raporların Fransa ve Almanya başta olmak üzere diğer müttefiklerle ilişkilerine zarar verdiğini düşünmediğini söyledi.

Başbakan Mette Frederiksen yerel haber kanalı Ritzau’ya verdiği demeçte şunları söyledi:

“Fransa veya Almanya ile ilişkilerin yeniden kurulmasına ihtiyaç olduğuna ilişkin analizlerin doğru bir şekilde ortaya konduğunu düşünmüyorum. Devam eden bir diyaloğumuz var ve istihbarat konularında da buna sahibiz”

Danimarka devlet yayıncısı DR’nin pazartesi günü bildirdiğine göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, Danimarka denizaltı internet kablolarını komşu ülkeleri ve Alman Şansölyesi Angela Merkel de dahil olmak üzere liderlerini gözetlemek için kullandığını ileri sürmüştü.

Başbakan Frederiksen, ülkenin savunma bakanının daha önceki bir açıklamasını yineleyerek, “Müttefiklerin sistematik olarak izlenmesi gibi bir uygulama olmamalı” dedi.

Washington salı günü yaptığı açıklamada, güvenlik meseleleriyle ilgili herhangi bir soruyu ele almak için müttefikler ve Avrupalı ​​ortaklarla birlikte çalışacağını duyurdu.

Hem Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hem de Merkel, müttefiklerin telefon dinlemesinin kabul edilemez olduğunu ve iki ülkenin neler olduğuna dair tam şeffaflık beklediklerini söylediler.

/Euronews/

İlginizi çekebilir