Fransız Dışişleri Bakanı Colonna Türkiye’ye gidiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz hafta Türkiye aleyhinde sarf ettiği sözlerin ardından, Fransız diplomasisinin yeni patronu, Dışişleri Bakanı Catherine Colonna İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gidiyor.

“Olumlu arabuluculuk misyonundan dolayı cesaretlendirmek için Türkiye’ye gittiğini” vurgulayan Colonna ziyaret öncesi, Rusya’ya yaptırım uygulamayan ülkelerin, “Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasını sağlayacak zeminlere dönüşmemesi gerektiğini” söyledi.

Türkiye’ye hareket etmeden önce Fransız RTL Radyosu’na konuşan Colonna, “Ukrayna’daki savaşa yönelik olumlu eylemini sürdürmesi ve Birleşmiş Milletler’in çabalarıyla tutarlı kılaması konusunda teşvik etmek etmek için” Türkiye’ye gittiğini açıkladı.

Benzer haberler

Hindistan’da ‘çocuk gelin’ operasyonunda 2…

Ukrayna’da esir 63 Rus askeri serbest bırakıldı

Bakan Colonna, “Bu öğleden sonra Ankara ve İstanbul’a gideceğim. Bölgede aktif rol oynayan, bazen olumlu rol oynayan Türkiye’yi bu yönde cesaretlendirmeli ve Birleşmiş Milletler’in çabalarıyla tam uyumlu kalmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

Türk Dışişleri’nden ziyarete ilişkin yapılan açıklamada ise, “Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, 5 Eylül 2022 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir. Ziyaret vesilesiyle yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanı sıra AB üyelik sürecimiz ile güncel, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması öngörülmektedir” denildi.

Fransa’da uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı yapan Jean Yves Le Drian’ın ardından göreve gelen tecrübeli diplomat Catherine Colonna, Türkiye’deki temasları çerçevesinde bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

 

/ VOA /

İlginizi çekebilir