Fransa’da sahte diplomatik pasaport skandalı

Fransa’da aralarında bir Türk’ün de olduğu bir grup işadamına, bir Afrika ülkesinden diplomatik pasaport verildiği ortaya çıktı.

Liberation gazetesi, eski Portekiz sömürgesi Gine-Bissau’nun, merkezi Paris’te bulunan BM’nin Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü’nde (UNESCO) görevli olarak gösterdiği en az altı kişiye diplomatik pasaport verdiğini yazdı.

“Diplomatik pasaport: Paris’te sınır tanımaz yolsuzluk” başlığıyla verilen haberde, çoğu Fransız ve bir Kamerunlu ile Serkan isimli bir Türk’ün de yer aldığı grubun, özellikle ülke giriş ve çıkışlarda diplomatlara tanınan haklardan faydalanmak için önemli miktarda para ödeyerek bu Afrika ülkesinden diplomatik pasaport aldığı aktarıldı.

Haberde, UNESCO’da diplomat gibi gösterilen bu kişilerin Fransa’da şirket müdürü, emlakçı, danışman ve ekonomist gibi görevlerde bulunduğu bildirildi.

Diplomatik pasaport alan bu kişilerin 50 ile 200 bin euro arasında ödeme yaptığı belirlendi. Paris’in ünlü Champs-Elysées meydanı yakınlarındaki bir bürodan, söz konusu diplomatik pasaportların teslim edildiği ortaya çıktı.

/Euronews/

İlginizi çekebilir