Fransa, Rojava’da kampta tutulan IŞİD’le bağlantılı 35 kişiyi ülkeye getirdi

Rojava’da el Hol Kampı’nda, aralarında IŞİD savaşçılarının dul eş ve çocuklarının da bulunduğu yaklaşık 51 bin kişi tutuluyor.

Benzer haberler

DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı

Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok

Fransa, IŞİD’le bağlantılı oldukları gerekçesiyle Suriye’nin Rojava’da çeşitli kamplarda tutulan kendi vatandaşlarının eş ve çocuklarından oluşan 35 kişiyi ülkeye getirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son bir yıl içinde gerçekleştirilen dördüncü operasyon kapsamında 10’u kadın, 25’i de çocuk olmak üzere toplam 35 kişi salı günü Fransa’ya ulaştı.

El Hol Kampı’nda, aralarında IŞİD savaşçılarının dul eş ve çocuklarının da bulunduğu yaklaşık 51 bin kişi tutuluyor.

Kampta kalanların yarısını Iraklılar oluştursa da büyük bir kesim de Orta Doğu dışından geliyor.

Suriye’deki Kürt güçlerin kontrolünde bulunan kampın bir bölümünde, Avrupalıların ağırlıkta olduğu 60 milletten yaklaşık 8 bin kadın ve çocuk kalıyor.

Uzmanlar, uzun süredir kampın ağır yaşam koşullarının yeni bir IŞİD savaşçısı nesli yaratma riski taşıdığı konusunda uyarıda bulunuyor.

IŞİD’in Irak ve Suriye topraklarının bir bölümünde kurduğu yönetimde ve en güçlü olduğu dönemlerde örgüte en fazla katılımı Fransız vatandaşları gerçekleştirdi.

Paris yönetimi, yoğun iç ve dış baskı ve eleştirilerin ardından 2019’dan itibaren kadın ve çocukları peyder pey ülkeye geri getirmeye başladı.

Zira örgütün, bu tarihte resmen çökertildiği ilan edilmişti.

Bu arada bugün geri dönen 10 yetişkinin tamamının, yaşları 23 ila 40 arasında değişen kadınlar ve 17 yaşındaki bir kız çocuğu olduğu belirtildi.

Şahıslar ülkeye gelir gelmez gözaltına alınırken gün içerisinde hakim karşısına çıkarılacak.

Fransız terörle mücadele savcısının açıklamasına göre ise çocuklar devlet gözetimine alınacak.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir