Fransa aralarında Türklerin de olduğu 89 ‘radikal dinciyi’ sınır dışı etti

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, aralarında Türklerin de olduğu 89 radikal dinciyi yılbaşından bu yana ülkelerine sınır dışı ettiklerini bildirdi.

Darmanin, sınır dışı edilenlerin Tunus, Fas, Cezayir ve Türkiye’ye gönderildiğini aktardı.

İçişleri Bakanı, oturma izni olmayan ve radikal dinci olduğu görüşünde oldukları 193 yabancının sınır dışı süreçlerini hızlandırmak istediklerini bildirdi.

Oturma izni olan ancak kamu güvenliği için tehdit olarak görülen yabancıları yakın takibe aldıklarını kaydeden Darmanin, valilerden ayrıca “radikalleştiği” belirlenen 2 bin 852 kişi hakkında “yeni bir derinlemesine inceleme” yapılmasının istendiğini hatırlattı.

Benzer haberler

Darmanin ayrıca, oturma izni olmayan 489 radikalleşmiş kişinin şu anda Fransız topraklarında bulunduğunu, bunların 300’ünün cezaevinde bulunmaları veya özgürlüklerinden mahrum olması nedeniyle sınır dışı edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

2015’ten bu yana 922 kişi sınır dışı edildi

AFP İçişleri Bakanlığı’nın şüpheli radikal dinciler listesinde 4 bin 263’ü yabancı 2 bin 120 kişinin yer aldığını aktardı.

Bu arada 2015 yılından bu yana sınır dışı edilen radikal dincilerin sayısını 922’ye ulaştığı bildirildi.

Fransa geçen hafta ülkenin kuzeyindeki Arras kentinde 20 yaşında ve radikal dinci olduğu belirlenen eski bir öğrencinin, Fransızca öğretmenini bıçaklayarak öldürmesiyle sarsıldı.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir