Fotoğrafta yapay zeka tartışması: Alman sanatçı kazandığı prestijli ödülü geri çevirdi

Alman sanatçı Boris Eldagsen, Sony Dünya Fotoğrafçılık yarışmasında kazandığı ödülü geri çevirdi. 

Fotoğrafı yapay zeka kullanarak yaptığını itiraf eden sanatçı, konuyu tartışmaya açmak için bu yola başvurduğunu duyurdu.

Kazanan fotoğraf, farklı kuşaklardan iki kadını siyah beyaz olarak tasvir ediyor.

Mainz Sanat Akademisi’nde fotoğrafçılık ve görsel sanatlar eğitimi alan sanatçı, kendi web sitesinde yaptığı açıklamada, “yapay zeka görüntülerinin katılacağı yarışmaların yapılıp yapılmayacağını görmek için” bu fotoğrafı tasarladığını söyledi.

İlk kez bir yapay zeka görüntüsünün prestijli bir uluslararası fotoğraf yarışmasında ödül aldığını belirten sanatçı, “Bu, tarihi bir an. Kaçınız bunun yapay zeka tarafından üretildiğini biliyordu?” diye sordu.

“Yapay zeka tartışmasına ihtiyaç var”

Benzer haberler

Eldagsen, “Fotoğraf dünyası olarak açık bir tartışmaya ihtiyacımız var. Neyi fotoğraf olarak kabul edip etmeyeceğimize dair bir tartışma.” dedi.

Alman fotoğrafçı, ödülü reddetmekle bu tartışmayı hızlandırmayı umduğunu kaydetti.

Yapay zeka ile üretilen görüntülerin fotoğrafçılık olmadığını belirten sanatçı, bu nedenle ödülü de geri çevirdiğini söyledi.

Eldagsen, ödülü Ukrayna’nın Odesa kentinde düzenlenen bir fotoğraf festivaline bağışlamak istediğini açıkladı.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu sözcüsü, Eldagsen’ın ödülü kazanmadan önce, çalışmasını yapay zeka kullanarak yaptığını bildirdiğini söyledi.

Görüntünün büyük ölçüde ‘zengin fotoğraf bilgisine’ dayandığını vurgulayan sözcü, Eldagsen’ın eserinin yarışmanın kriterlerini karşıladığını ve kendisini desteklediklerini bildirdi. Ancak Eldagsen’ın isteği doğrultusunda kendisini yarışmadan çıkardıklarını belirten sözcü, yapay zeka konusundaki tartışmaları desteklediklerini kaydetti.

/euronews/

İlginizi çekebilir