Filistin yönetimi Cenin saldırısına yanıt olarak İsrail’le tüm iletişimi kesme kararı aldı

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Ramallah’ta Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğinde düzenlenen olağanüstü toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

“Filistin yönetimi, Cenin’e yönelik saldırıya yanıt olarak İsrail tarafıyla tüm iletişimi ve görüşmeleri kesme, güvenlik koordinasyonunu durdurmayı da devam ettirme kararı aldı.” ifadesine yer verilen açıklamada ayrıca daha önce Ürdün’ün Akabe ile Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentlerinde gerçekleştirilen görüşmelerde İsrail’le varılan son anlaşmaların da “artık geçerli olmadığı” kaydedildi.

 

NETANYAHU: GEREKTİĞİ KADAR DEVAM EDECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ordunun işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kentinde düzenlediği hava ve kara saldırısının “gerektiği kadar devam edeceğini” belirtti.

İsrail hükümeti basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Netanyahu, ABD’nin “4 Temmuz Bağımsızlık Günü” dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda, İsrail ordusunun Cenin Mülteci Kampı’na havadan ve karadan başlattığı saldırıya ilişkin konuştu.

Netanyahu, “Cenin’deki operasyon gerektiği ve hedefini tamamlayana kadar devam edecek.” dedi.

Cenin’in son dönemde bir “terör merkezi” haline geldiğini iddia eden ve buna izin vermeyeceklerini savunan Netanyahu, İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetler, komandolar ve hava kuvvetlerinin “Cenin’deki faaliyetlerine” devam ettiğini dile getirdi.

Cenin’deki “sivillere zarar vermemek için azami çaba gösterdiklerini” ileri süren Netanyahu, “Bizim öncü düsturumuz belli; İsraillilere kim zarar vermek isterse ya hapse girecek ya da mezara.” ifadesini kullandı.

ABD’DEN ‘İSRAİL’İN MEŞRU HAKKI’ AÇIKLAMASI

ABD, İsrail’in, işgali altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği saldırıya ilişkin gelişmeleri yakından izliyor.

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcülüğünden AA muhabirine yapılan açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği saldırıya ilişkin, “Haberleri gördük ve durumu yakından takip ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “İsrail’in güvenliğini ve halkını, Hamas, Filistinli İslami Cihad ve diğer terörist gruplara karşı savunma hakkını destekliyoruz.” değerlendirmesine yer verildi.

İsrail güçlerinin bu sabah Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği hava saldırısı ve baskında 8 Filistinli hayatını kaybetmiş, 10’u ağır 50 Filistinli yaralanmıştı.

Ayrıca Batı Şeria’nın El-Bire kentinde de İsrail askerinin açtığı ateş sonucu 1 Filistinli başından vurularak yaşamını yitirmişti.

Kaynak: HT

İlginizi çekebilir